Tenis: Spaniola Paula Badosa va fi adversara Simonei Halep în turul 2 la Madrid (WTA)

Jucătoarea spaniolă de tenis Paula Badosa, locul 2 mondial, a învins-o joi pe rusoaica Veronika Kudermetova, 6-3, 6-0, şi va fi adversara româncei Simona Halep în turul 2 al turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro.

Paula Badosa, favorită N.2 la această competiţie, a trecut după ceva mai mult de o oră de joc de Veronika Kudermetova, locul 25 WTA, care se impusese în trei din cele patru dueluri directe de până acum, notează EFE.

Campioană la Madrid în 2016 şi 2017 şi finalistă în 2019, Simona Halep a eliminat-o joi, 6-2, 6-3, pe chinezoaica Shuai Zhang. Halep (30 ani, 21 WTA) a câştigat în doar 68 de minute primul său meci după începerea colaborării cu antrenorul Patrick Mouratoglou.

Tot joi, Sorana Cîrstea a fost învinsă de Nuria Parrizas Diaz (Spania), cu 6-4, 6-2, iar Irina Begu a fost eliminată de elveţianca Belinda Bencic, cap de serie numărul 11, cu 6-4, 6-1.

Rezultate consemnate joi în primul tur al turneului WTA de la Madrid:

Daiana Iastremska (Ucraina) - Greet Minnen (Belgia) 6-3, 0-2 (abandon)
Cori Gauff (SUA/N.14) - Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) 6-0, 6-2

AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

3 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu