Tenis: Tecău şi Melo au pierdut în optimile probei de dublu la Australian Open

Perechea româno-braziliană Horia Tecău/Marcelo Melo a fost învinsă de cuplul Ivan Dodig (Croaţia)/Filip Polasek (Slovacia), cap de serie numărul nouă, cu 6-4, 6-3, luni, la Melbourne, în optimile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Tecău şi Melo, favoriţii numărul şapte, s-au înclinat după o oră şi 26 de minute.

În primul set, Dodig şi Polasek au condus cu 3-0 şi 4-1, dar perechea româno-braziliană a reuşit să revină, egalând la 4-4, apoi a ratat trei mingi de break, pentru ca în cele din urmă să piardă setul cu 4-6. Dodig şi Polasek au făcut diferenţa în setul secund cu un break reuşit la scorul de 3-2, câştigând cu 6-3.

Tecău şi partenerul său au încheiat cu 4 aşi şi 4 duble greşeli, iar învingătorii au avut 9 aşi şi 4 duble greşeli. Dodig şi Polasek au dominat la capitolul winners, cu 25-16.

Tecău şi Melo vor primi un cec de 65.000 dolari australieni şi 180 de puncte ATP la dublu.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)