Tenis: Tecău și Mergea, calificați în turul al doilea al probei masculine de dublu la Australian Open

Tenis: Tecău și Mergea, calificați în turul al doilea al probei masculine de dublu la Australian Open

Tenismenii români Horia Tecău și Florin Mergea, în perechi diferite, s-au calificat, miercuri, la Melbourne, în runda a doua a probei masculine de dublu din cadrul turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului.

Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, capi de serie numărul 9, au trecut cu 7-6 (5), 7-6 (3) de cuplul Philipp Petzschner (Germania)/Mihail Iujnîi (Rusia), într-o oră și 41 de minute.

Următorii adversari ai perechii româno-olandeze vor fi învingătorii dintre olandezii Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop și sud-americanii Julio Peralta (Chile)/Horacio Zeballos (Argentina).

Anul trecut, Tecău și Rojer au ajuns până în sferturi la Melbourne.

Mergea și britanicul Dominic Inglot s-au impus cu 6-2, 7-5 în fața australienilor Luke Saville/Jordan Thompson, după o oră și 19 minute, în care învingătorii au avut 29 de mingi direct câștigătoare (21 pentru Saville și Thompson) și doar 7 erori neforțate (11 pentru jucătorii gazdă).

La ediția din 2016, Mergea și partenerul său de atunci, indianul Rohan Bopanna, s-au oprit în optimi.

Mergea și Inglot vor juca în turul secund contra învingătorilor din meciul care îi opune pe francezii Julien Benneteau/Jeremy Chardy și cuplul Mariusz Fyrstenberg (Polonia)/Martin Klizan (Slovacia).

Perechile învingătoare în primul tur și-au asigurat câte 90 de puncte ATP și 23.000 de dolari australieni.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Te ia cu fiori când citești așa ceva! Așa-zisul nostru stat este la mâna acestor „corbi”, în mai toate domeniile...

2 BREAKING Document / Putreziciunea iese la iveală! / Alți 18 suspecți în dosarul de corupție de la Spitalul Militar! / Oficiali de rang înalt și cadre medica…

3 Un bărbat ar fi fost aruncat de suflul exploziei din Rahova într-un bloc vecin. Imagini cu un puternic impact emoțional

4 Liviu Avram / Jihadul Liei Savonea. Ce treabă are șefa Înaltei Curți cu pensiile private ale românilor

5 De citit...