Tenis: Tecău și Rojer au ratat calificarea în finala de dublu la Rotterdam

Tenis: Tecău și Rojer au ratat calificarea în finala de dublu la Rotterdam

Perechea alcătuită din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer a ratat calificarea în finala probei de dublu la turneul ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale de 1.597.155 euro, sâmbătă seara, după ce au fost învinși în semifinale de cuplul Philipp Petzschner (Germania)/Alexander Peya (Austria), cu 7-6 (5), 3-6, 11-9.

Tecău și Rojer, principalii favoriți ai probei, au cedat după o oră și 34 de minute de joc, ratând nu mai puțin de trei mingi de meci. Cuplul româno-olandez a condus cu 9-6 în supertiebreak, dar adversarii au reușit cinci puncte consecutive și au obținut victoria.

Tecău și Rojer vor primi 24.420 euro și 180 de puncte ATP.

Tecău și Rojer sunt deținătorii titlului la Rotterdam, după ce anul trecut îi învingeau în finală pe Jamie Murray (Marea Britanie) și John Peers (Australia), cu 3-6, 6-3, 10-8. Tecău și Rojer au disputat finala de dublu și în 2014, fiind învinși de francezii Mickael Llodra/Nicolas Mahut, cu 6-2, 7-6 (4). Românul a mai pierdut o finală, în 2012, alături de suedezul Robert Lindstedt, în fața cuplului Mickael Llodra/Nenad Zimonjic (6-4, 5-7, 14-16).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?