Tenis: Timea Bacsinszky, adversara Simonei Halep în sferturile de finală la Miami

Jucătoarea elvețiană de tenis Timea Bacsinszky, numărul 20 mondial, va fi adversara româncei Simona Halep în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Statele Unite), dotat cu premii în valoare de 6.134.605 dolari.

Luni, într-o partidă din optimi, Bacsinszky a reușit să o învingă în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-2, pe poloneza Agnieszka Radwanska, a treia favorită a competiției din Florida.

Simona Halep, cap de serie numărul 5, a trecut la rândul ei, cu 6-3, 6-4, de britanica Heather Watson , jucătoare care a participat la turneul de la Miami în baza unei invitații a organizatorilor și care a comis 33 de greșeli neforțate în partida cu reprezentanta țării noastre, învingătoare după o oră și 29 minute de joc.

Halep și Bacsinszky s-au întâlnit de două ori până acum, ultima oară anul trecut, în finala turneului de la Shenzhen (China), românca impunându-se în două seturi simetrice: 6-2, 6-2.

Rezultate înregistrate luni în optimile de finală de la Miami:
Svetlana Kuznețova (Rusia/N.15) — Serena Williams (SUA/N.1) 6-7 (3/7), 6-1, 6-2
Ekaterina Makarova (Rusia/N.30) — Elina Svitolina (Ucraina/N.12) 6-1, 6-4
Timea Bacsinszky (Elveția/N.19) — Agnieszka Radwanska (Polonia/N.3) 2-6, 6-4, 6-2
Simona Halep (România/N.5) — Heather Watson (Marea Britanie) 6-3, 6-4
Johanna Konta (Marea Britanie/N.24) — Monica Niculescu (România/N.32) 6-2, 6-2
Victoria Azarenka (Belarus/N.13) — Garbine Muguruza (Spania/N.4) 7-6 (8/6), 7-6 (7/4)
Madison Keys (SUA/N.22) — Irina Begu (România) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (Germania/N.2) — Timea Babos (Ungaria) 6-2, 3-6, 6-4

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Andreea Lăzăroiu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale