Teodorovici: De la 1 ianuarie 2019, toţi bugetarii vor primi anual două salarii minime ca indemnizaţie de hrană

Toţi salariaţii de la stat vor primi, începând cu 1 ianuarie 2019, indemnizaţie de hrană, reprezentând două salarii minime pe economie, a declarat vineri seara, la Palatul Victoria, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

"Începând cu 1 ianuarie 2019, toţi salariaţii vor primi anual două salarii minime pe economie drept indemnizaţie de hrană. Era o prevedere în ordonanţă şi nu era clar dacă se proroga sau nu. Se aplică de la 1 ianuarie 2019", a spus Teodorovici.

Acordarea indemnizaţiei de hrană este prevăzută în Legea 15/2018 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Anul trecut însă, prin Ordonanţa de Urgenţă 90/2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea şi completarea unor acte normative şi prorogarea unor termene în anul 2018, instituţiile şi autorităţile publice, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv activităţile finanţate integral din venituri proprii, înfiinţate pe lângă instituţiile publice, nu acordă personalului din cadrul acestora tichete cadou, premii şi nici indemnizaţia de hrană şi indemnizaţia de vacanţă prevăzute de Legea-cadru nr. 153/2017. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Șoșoacă, mesaj din Rusia / „Uitați-vă și voi ce frumos e. Ăștia sunt extrem de civilizați, bă, eu n-am văzut atâta verdeață”

5 Prima cale ferată din România, construită acum peste 150 de ani, intră în modernizare. Când este estimată reluarea circulației