Trei decese în Franța din cauza caniculei, temperaturi de până la 43 de grade Celsius

Duminică, 21 iunie, un val de căldură extremă a provocat decesul a trei persoane în Franța. Departamentul Gironde, situat în sud-vestul țării, se află sub cod roșu de caniculă, cu estimări ale temperaturilor care ar putea atinge 43°C.

Cele trei victime, o femeie şi doi bărbaţi, au murit duminică la domiciliile lor

Caniculă/FOTO: Shutterstock

Victimele, o femeie și doi bărbați, aveau vârste cuprinse între 80 și 95 de ani și au decedat la domiciliile lor din localitățile Cenon, Saint-Médard-en-Jalles și Saint-Jean-d'Illac, aflate la periferia orașului Bordeaux. Prefectul departamentului Gironde, Sophie Brocas, a confirmat pentru France 3 Aquitaine că decesele sunt atribuite valului de căldură extremă care afectează regiunea.

Conform Météo-France, departamentul Gironde, aflat sub cod roșu încă de duminică, va înregistra temperaturi de aproape 43°C între luni și miercuri. Serviciul meteorologic avertizează că intensitatea acestui val de căldură ar putea fi similară cu cea din august 2003, când aproape 15.000 de persoane și-au pierdut viața în Franța din cauza temperaturilor extreme.

Situația este gravă și în Spania, unde căldura extremă a cauzat un număr record de 101 decese doar în luna mai. Aceste cifre sunt de 3,6 ori mai mari decât media ultimului deceniu, indicând o apariție tot mai timpurie a episoadelor de căldură extremă. Ministrul Sănătății, Mónica García, a subliniat că organismele umane nu sunt încă adaptate la temperaturile ridicate care survin din ce în ce mai devreme. Autoritățile spaniole avertizează că riscul de mortalitate crește cu 9,1%-10,7% pentru fiecare grad peste pragul periculos. Conform datelor sistemului MoMo, peste 27.500 de persoane au murit din cauza temperaturilor ridicate în Spania în perioada 2015-2025, majoritatea deceselor fiind înregistrate în 2022.

Explorează subiectele:

CaniculăFranțaDecese


Citește și:

populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor