Trump știa dinainte că Israelul va ataca. „Iranul nu poate avea o bombă nucleară”

Președintele american Donald Trump a declarat că era la curent cu faptul că Israelul urma să lanseze atacuri asupra Iranului înainte ca acestea să aibă loc.

Trump a admis că știa dinainte de atacul Israelului asupra Iranului FOTO AFP

Trump a admis că știa dinainte de atacul Israelului asupra Iranului FOTO AFP

„Iranul nu poate avea o bombă nucleară și sperăm să revenim la masa negocierilor. Vom vedea. Sunt câțiva oameni din conducere care nu se vor mai întoarce”, a spus Donald Trump într-un interviu pentru Fox News.

Fostul președinte a vorbit de mai multe ori în ultimele zile cu premierul israelian Benjamin Netanyahu.

Administrația Trump a informat cel puțin un aliat important din Orientul Mijlociu despre faptul că atacurile urmau să aibă loc, însă a subliniat că SUA nu au fost implicate în aceste lovituri.

Liderul de la Casa Albă a mai transmis că urmărește îndeaproape posibilele represalii, iar Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) este în stare de alertă maximă. El a precizat că Statele Unite sunt pregătite să se apere, atât pe sine, cât și pe Israel, în cazul unui atac iranian.

În ultimele săptămâni, SUA au reaprovizionat sistemul Iron Dome cu rachete, iar oficiali americani au confirmat că mai mulți lideri iranieni de rang înalt au murit în urma atacurilor aeriene ale Israelului.

În urmă cu o zi, pe 12 iunie, Washingtonul a anunțat o serie de restricții privind deplasările personalului guvernamental și ale familiilor acestora aflate în Israel, în contextul unei situații tot mai tensionate în regiune.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?