Turcia cere Rusiei să facă presiuni asupra Armeniei pentru a respecta armistiţiul din Nagorno-Karabah

Turcia cere Rusiei să facă presiuni asupra Armeniei pentru a respecta armistiţiul din Nagorno-Karabah

Şeful diplomaţiei turce, Mevlut Cavusoglu, i-a cerut omologului său rus Serghei Lavrov să facă presiuni asupra Armeniei pentru a respecta termenii acordului intermediat de Moscova în Nagorno-Karabah, a informat duminică Ministerul Afacerilor Externe al Turciei, citat de Reuters.

Acordul de încetare a focului din Nagorno-Karabah - teritoriu azer locuit de o majoritate armeană -, încheiat după negocieri-maraton care au avut loc la Moscova cu sprijinul preşedintelui Vladimir Putin, avea ca obiectiv încetarea luptelor pentru a permite forţelor etnice armene din Nagorno-Karabah şi forţelor azere să facă schimb de prizonieri şi de victime ale conflictului.

Într-o declaraţie, Ministerul de Externe al Turciei a condamnat în termeni fermi atacul cu rachete al armenilor asupra Ganja, al doilea oraş ca mărime din Azerbaidjan, comis duminică dimineaţa. Turcia este un aliat apropiat al Azerbaidjanului, aminteşte Reuters. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

4 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

5 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”