Turcia: Poliția a făcut uz de gaze și tunuri cu apă pentru a pătrunde în sediul cotidianului Zaman

Poliția turcă a încercuit vineri seară sediul unui cotidian ostil președintelui Recep Tayyip Erdogan făcând uz de gaze lacrimogene și tunuri cu apă pentru a împrăștia mulțimea și a pătrunde în clădire, a constatat un corespondent al agenției France Presse aflat la fața locului.

Poliția a utilizat gaze și tunuri cu apă pentru a respinge sutele de persoane adunate în fața sediului cotidianului Zaman, la Istanbul, după o decizie a justiției, anunțată vineri, pentru plasarea sub tutelă a jurnalului.

Anunțul plasării sub tutelă judiciară a cotidianului are loc în condițiile în care criticii lui Erdogan denunță presiunile tot mai mari asupra presei de opoziție.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Rușii au ucis-o pe șefa comunicațiilor strategice ucrainene, Valentina Savițka

2 Întâmplarea asta cu locul de parcare s-a petrecut la SNSPA, cuibarul de „jmecheri” pentru România...

3 Uite o chestie interesantă, care spune multe despre lumea în care am ajuns să trăim...

4 Vârsta de pensionare pentru mame, redusă: Câți ani se scad în funcție de numărul copiilor

5 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...