Turneul Campioanelor: Mai multe meciuri suspectate de implicare în mafia pariurilor. Este vizată și o partidă a Simonei Halep

Turneul Campioanelor: Mai multe meciuri suspectate de implicare în mafia pariurilor. Este vizată și o partidă a Simonei Halep

Turneul Campioanelor s-a incheiat in weekend-ul trecut, insa discutiile pe marginea competitiei au ramas. Conform presei din Singapore (n.r. The New Paper), mai multe partide sunt suspectate de implicare in mafia pariurilor.

The New Paper precizeaza ca un cetatean britanic a fost arestat pentru pariuri ilegale legate de sesiunea de seara a zilei de miercuri de la Turneul Campioanelor. La acel moment, au avut loc partidele Garbine Muguruza - Angelique Kerber (6-4, 6-4) si Hingis/Mirza - Hlavackova/Hradecka (6-3, 6-4), meciuri pe durata carora britanicul ar fi depus sume importante de bani .

Povestea nu se opreste insa aici. Un parios rus a fost interogat de oficiali de la WTA si de anchetatori si in legatura cu un meci al Simonei Halep. Este vorba despre partida jucatoarei noastre cu Maria Sharapova (rusoaica s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-4). In aceeasi seara s-a mai disputat: Muguruza/Navarro - Garcia/Srebotnik (7-5, 6-2).

Cei implicati in acest scandal sunt acuzati ca au folosit in favoarea lor momentele in care decizia castigarii unui punct a fost intarziata de o reluare oficiala (challenge) sau chiar de arbitru - lucru care este interzis.

De asemenea, celor in cauza li se mai reproseaza ca au profitat si de diferenta de cateva secunde intre momentul desfasurarii punctelor si cel in care acestea sunt transmise in direct de televiziuni, sustine Digisport.


populare
astăzi

1 Copiii care s-au aruncat îmbrățișați în fața unui TIR aveau 13, respectiv 15 ani. Motivul tulburător pentru care și-ar fi pus capăt zilelor

2 BREAKING Cometa activă 3I / ATLAS ar putea fi o sondă extraterestră / Oamenii de știință de la Harvard vorbesc despre posibilitatea de a fi „vizitați” în …

3 Donald Trump l-a sunat pe Viktor Orban ca să-l întrebe de ce blochează negocierile de aderare a Ucrainei la UE

4 „În a doua jumătate a anului situația categoric se va deteriora atât pentru firme cât și pentru populație”

5 „Trăim deja cel mai sumbru scenariu” / Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin-Zelenski