Ucraina cere aliaţilor săi să rupă legăturile diplomatice cu Rusia

Ucraina cere aliaţilor săi să rupă legăturile diplomatice cu Rusia

Ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, a cerut aliaţilor săi să rupă legăturile diplomatice cu Rusia, după ce forţele ruse au invadat Ucraina, a relatat joi agenţia de presă RIA, preluată de Reuters.

Însă Kremlinul a avertizat Occidentul împotriva ruperii relaţiile diplomatice cu Rusia, relatează DPA.

''O ţară ca Rusia nu poate fi în spatele unei cortine de fier'', a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei, Dmitri Peskov, joi la Moscova, potrivit agenţiei de presă Interfax. ''Bineînţeles, putem avea probleme cu o serie de state. Dar într-un fel sau altul, am avut probleme cu aceste state şi înainte'', a adăugat el.

Republica Cehă va închide două consulate ruseşti la Brno, al doilea oraş ca mărime al ţării, şi Karlovy Vary şi îşi va închide, de asemenea, consulatele din Sankt Petersburg şi Ekaterinburg din Rusia, a anunţat premierul Petr Fiala, a transmis Reuters într-o relatare separată.

Fiala a spus că guvernul îi va chema acasă şi pe ambasadorii săi din Rusia şi Belarus pentru consultări. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi la ce nivel se discută acum între SUA și China...

2 Așa o fi? / Noi pe cine credem?

3 Putin pierde cel mai bizar război din ultimii 150 de ani. Focul s-a întors în Rusia

4 Ce se întâmplă? / Înalți oficiali americani s-au mutat în baze militare

5 AUDIO Reacția lui Donald Trump, în Air Force One, când a fost întrebat de reducerea forțelor americane din România