Ucraina și SUA fac un pas important privind mineralele rare. Ce prevede memorandumul de intenție care a fost semnat

Ucraina și SUA fac un pas important privind mineralele rare. Ce prevede memorandumul de intenție care a fost semnat

Guvernul Ucrainei a anunțat joi, 17 aprilie, semnarea unui memorandum de intenție cu Statele Unite, un prim pas spre un acord economic extins ce vizează accesul american la resursele minerale rare din Ucraina.

Ministrul Economiei din Ucraina a semnat acordul. FOTO: X / @Svyrydenko_Y

Ministrul Economiei din Ucraina a semnat acordul. FOTO: X / @Svyrydenko_Y

Anunțul a fost făcut de ministrul Economiei, Yulia Svyrydenko, pe platforma X, unde a precizat că documentul deschide calea către un „acord privind parteneriatul economic” și include planuri pentru înființarea unui fond de investiții pentru reconstrucția Ucrainei. Postarea a fost însoțită de imagini în care Svyrydenko semnează alături de secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent.

„Suntem bucuroși să anunțăm semnarea Memorandumului de Intenție cu partenerii noștri americani”, a scris oficialul ucrainean.

Secretarul Trezoreriei SUA a confirmat că documentul parafat este o ciornă a unui acord mai amplu, estimat la aproximativ 80 de pagini, care ar putea fi finalizat până la sfârșitul săptămânii viitoare, potrivit BBC.

El a precizat că negocierile se bazează pe un memorandum de înțelegere discutat anterior în timpul vizitei lui Volodimir Zelenski la Washington.

Acordul prevede accesul SUA la resurse strategice ale Ucrainei, precum mineralele rare, petrolul și gazele naturale, într-un context în care țara est-europeană caută soluții pentru reconstrucție și stabilitate economică pe termen lung. Conform unor surse, fondul de investiții ar urma să fie gestionat în mod egal de Kiev și Washington.

Totuși, parcursul negocierilor a fost temporar afectat în februarie de un incident tensionat la Casa Albă, unde Trump și Zelenski au avut o dispută publică aprinsă, care a stârnit reacții internaționale și a pus pe pauză discuțiile.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 „15.000 de euro în numerar, 4.000 de euro în bijuterii. Eram furioasă”

3 Stupoare la Chișinău după rezultatele unui sondaj realizat în România. Jurnalist: „Nu pot să înțeleg această combinație de trădare și spaimă”

4 Ce ar putea fi misterioasa aeronavă care s-a prăbușit recent lângă baza Area 51

5 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”