Ucraina: Zelenski anunţă crearea unui "mecanism special" pentru anchetarea tuturor "crimelor" comise de trupele ruse

Ucraina: Zelenski anunţă crearea unui "mecanism special" pentru anchetarea tuturor "crimelor" comise de trupele ruse

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat duminică crearea unui "mecanism special" pentru anchetarea tuturor "crimelor" comise de forţele ruse în Ucraina şi pentru a-i trage la răspundere din punct de vedere juridic pe "ocupanţii vinovaţi de crime", relatează AFP şi Reuters.

El a mai spus că liderii ruşi sunt responsabili pentru "crimele" şi "actele de tortură" de la Bucea, localitate în apropiere de Kiev unde autorităţile ucrainene spun că au descoperit aproape 300 de persoane în gropi comune, după retragerea trupelor ruse.

Zelenski a afirmat de asemenea că Occidentul va impune un nou pachet de sancţiuni Rusiei din cauza uciderii de civili la Bucea şi în alte oraşe ucrainene, dar a adăugat că nu este o pedeapsă suficientă.

El a spus că sute de civili au fost ucişi la Bucea şi în alte oraşe, unii dintre ei fiind împuşcaţi.

Zelenski a precizat totodată că "crimele de război" de la Bucea şi din alte oraşe care au fost ocupate de trupele ruse vor fi examinate marţi la o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

2 Mesaj halucinant al judecătoarei urmărite de procurori în dosarul lui Georgescu: „Oamenii-șerpi te vând pe 30 de arginţi”

3 Mutare misterioasă a Ucrainei?

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 Daciana Sârbu își apără relația cu „cârlanul”