UEFA înhață banii arabilor. Al Nassr și Al Hilal vor fi invitate să joace în Liga Campionilor!

UEFA înhață banii arabilor. Al Nassr și Al Hilal vor fi invitate să joace în Liga Campionilor!

Ediția actuală a Ligii Campionilor este ultima în acest format. Din toamna lui 2024, Champions League se va schimba radical.

Cristiano Ronaldo ar putea juca din nou în Liga Campionilor din Europa. Foto Al Nassr

Cristiano Ronaldo ar putea juca din nou în Liga Campionilor din Europa. Foto Al Nassr

Numărul echipelor va crește de la 32 la 36 și nu vor mai fi împărțite în grupe, ci vor face parte dintr-o serie unică, fiecare echipă urmând să joace în prima fază a competiției opt meciuri (în loc de 6, ca până acum) cu opt adversari diferiți, patru partide acasă, patru în deplasare.

După aceste meciuri, se va face un clasament general, în funcție de punctele acumulate. Primele opt formații se vor califica direct în faza eliminatorie, iar locurile 9-24 se vor înfrunta într-un play-off. La fel va fi și în Europa League și Conference League.

Miza: starurile plecate în Golf

Pe lângă aceste modificări revoluționare, care sunt deja bătute în cuie, UEFA plănuiește să invite cluburile din Arabia Saudită, cu wild-card-uri, în Liga Campionilor.

O explicație a acestei decizii ar fi, pe lângă bani, că starurile fotbalului s-au îndreptat spre zona Golfului și astfel forul continental le-ar aduce din nou aproape de fotbalul european. În acest an, Saudi Pro League a adus jucători precum Cristiano Ronaldo, Marcelo Brozovic (Al Nassr), Karim Benzema, N'Golo Kante (Al Ittihad), Sergej Milinkovic-Savic, Kalidou Koulibaly, Ruben Neves (Al Hilal) sau Roberto Firmino (Al Ahli), fotbaliști în care au fost investiți aproape de un miliard de euro!

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?