Uite o știre interesantă: Ginerele lui Viktor Orbán ar vrea să cumpere Raiffeisenbank Rusia

Uite o știre interesantă: Ginerele lui Viktor Orbán ar vrea să cumpere Raiffeisenbank Rusia

Unul dintre cei mai bogați bărbați ai Ungariei, ginerele premierului Viktor Orban, Istvan Tiborc, este interesat să cumpere Raiffeisenbank, filiala rusă a grupului austriac Raiffeisenbank International (RBI), transmite Der Standard.

Potrivit unor surse, Tiborc este în discuții serioase cu RBI la care participă și reprezentanți ai Băncii Centrale Ruse și ai administrației prezidențiale ruse. O altă potențială parte a tranzacției, Der Standard denumește Banca OTP din Ungaria (structura-mamă a Băncii OTP din Rusia). Detaliile negocierilor sunt necunoscute.

Potrivit unor surse, posibila vânzare a fost discutată la o ședință a consiliului de supraveghere al RBI la Viena, care a fost prezidată de șeful holdingului Raiffeisen-Holding Niederösterreich Wien, Erwin Hameseder. Acest subiect a stârnit controverse în rândul participanților la întâlnire, scrie publicația.

OTP Bank neagă orice implicare în tranzacția de cumpărare a Raiffeisenbank. Reprezentanții lui Tiborc au negat și ei interesul de a cumpăra banca. Ei au declarat că compania sa BDPST Group „nu are nicio prezență de afaceri în Rusia” și că țara „nu a fost niciodată în centrul investițiilor” pentru holding.


Citește și:

populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?