Un australian a cerut despăgubiri de 1 miliard de dolari unui spital după ce a asistat la operația cezariană a soției

Un australiat a încercat să dea Spitalul Regal de Femei din Melbourne în judecată după ce a asistat la operația cezariană a soției sale, acesta a susținut că procedura i-a cauzat o „boala psihică”, scrie 7News.

Femeie în operație - cezariană FOTO: Shutterstock

Femeie în operație - cezariană FOTO: Shutterstock

Soția lui Anil Koppula a dat naștere unui copil perfect sănătos prin cezariană la Spitalul Regal din Melbourne în 2018. Bărbatul a afirmat că a fost „încurajat” sau i-a fost „permis” să observe procedura.

Potrivit acestuia în timpul nașterii a putut vedea organele și sângele soției fapt ce a dus la dezvoltarea unei boli psihice. La mai mulți ani de la procedură, Koppula a deschis un proces la Curtea Supremă din Victoria motivând că spitalul nu și-a îndeplinit datoria să îi supravegheze starea și că trebuie să îi plătească compensații.

Anil Koppula s-a reprezentat singur în timpul audierilor și a afirmat că daunele psihologice se ridică la un miliard de dolari australieni. Potrivit bărbatului „boala psihică” rezultată în urma procedurii a dus și la „sfârșitul căsniciei sale”. Spitalul Regal pentru Femei a recunoscut că starea lui trebuia monitorizată, însă neagă că acesta obligație nu ar fi fost îndeplinită, scrie BusinessInsider.

Ca parte a procedurii judiciare bărbatul a fost examinat de către experți care au concluzionat că nivelul său de afectare psihică „satisface cerințele de a trece pragul” normalității. Judecătorul James Gordon a respins cauza și a clasificat cererea drept un „abuz al procedurilor”, potrivit sursei citate.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Primele rezultate parțiale oficiale. Sondajele de confirmă

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”