Un fenomen alarmant, dincolo de prințesa Kate: De ce au ajuns tot mai mulți tineri diagnosticați cu cancer

În plină pandemie, Alexandra, o tânără din Zărnești, județul Brașov, a fost diagnosticată cu cancer la sân. Avea 33 de ani atunci când a aflat că suferă de aceeași boală care i-a răpit mama cu doar o săptămână înainte să-și primească propriul rezultat de la biopsie.

Presa britanică, după ce Catherine, Prințesă de Wales a anunțat că urmează un tratament pentru cancerFoto: Mark Thomas / Alamy / Alamy / Alamy / Profimedia

Vestea că nodulul pe care l-a simțit din senin era de natură malignă nu a luat-o prin surprindere. Dimpotrivă. Cumva, se aștepta ca, mai devreme sau mai târziu, să treacă, la fel ca și mama ei, printr-un diagnostic de cancer. Doar că nu se aștepta ca acest lucru să se întâmple atât de repede.

„Problema cancerului este foarte complexă pentru mine”, povestește Alexandra. Tot din cauza cancerului și-a pierdut soțul, în 2017, când bărbatul nu împlinise încă 30 de ani.

Citește continuarea pe Panorama.


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

4 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...

5 „Valorile” României au lovit din nou...