Una din victimele masacrului din SUA este o profesoară de origine română

Una din victimele masacrului din SUA este o profesoară de origine română

Printre cei asasinați se află si Christina Irimie (foto), de origine română, profesoară de matematică în vârstă de 53 de ani la liceul Apalachee, potrivit GBI.

Băiatul acuzat că a omorât patru persoane la liceul din Georgia la care învăţa a fost audiat, anul trecut, de Poliţie, în legătură cu ameninţări anonime formulate online, a anunţat FBI, potrivit BBC.

Colt Gray, în vârstă de 14 ani, a negat în faţa Poliţiei, în mai 2023, că se afla în spatele unor postări pe internet care conţineau imagini cu arme, avertizând despre un atac armat la şcoală.

Suspectul a deschis focul, miercuri, la liceul Apalachee din oraşul Winder, omorând doi profesori şi doi elevi, afirmă anchetatorii. Alţi opt elevi şi un profesor au fost răniţi.

Suspectul arestat în urma atacului armat care s-a soldat miercuri cu cel puţin patru morţi şi nouă răniţi într-un liceu american este un elev de 14 ani al instituţiei de învăţământ, liceul Apalachee, din Winder, statul Georgia, au anunţat autorităţile locale la o conferinţă de presă, relatează AFP.

Adolescentul s-a predat rapid după intervenţia forţelor de ordine şi „va fi acuzat de crimă”, a declarat presei Chris Hosey, directorul Biroului de investigaţii din statul Georgia. Cele patru persoane ucise sunt doi elevi şi doi profesori, a precizat el.


populare
astăzi

1 Recorder / Documentar devastator despre starea Justiției din România, în ziua în care CCR decide dacă magistrații își merită pensiile speciale

2 Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri

3 Generalul format în SUA detonează miturile despre strategia americană și singurii români agreați de Trump

4 Culisele amânării CCR pentru după Crăciun a judecării sesizării Înaltei Curți privind reforma pensiilor magistraților

5 BREAKING Încep represaliile împotriva magistraților care au depus mărturie în documentarul Recorder despre Justiție. Primul e Laurențiu Beșu