Ungaria: 500 de neonazişti au comemorat încercarea eşuată a unităţilor SS de a sparge asediul Budapestei în 1945

În jur de 500 de neonazişti au mărşăluit sâmbătă într-un parc din Budapesta pentru a comemora o încercare eşuată a unităţilor SS germane şi aliaţilor lor de a sparge asediul capitalei ungare în timpul înaintării trupelor sovietice în cel de-Al Doilea Război Mondial, informează duminică DPA.

Forţele germane şi ungare au eşuat în încercarea de a străpunge încercuirea Budapestei în timpul asediului sovietic al oraşului în februarie 1945.

În fiecare an, grupuri extremiste de dreapta şi neonazişti marchează aniversarea a ceea ce ei numesc "Ziua Onoarei".

Poliţia ungară a interzis iniţial manifestaţia, autorizată după aceea de un judecător din Budapesta care a citat dreptul la libera adunare.

Sute de contra-demonstranţi au fost de asemenea prezenţi la adunare, potrivit site-ului de ştiri index.hu. Poliţia a ţinut cele două grupuri deoparte pentru a preveni ciocnirile.AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / Când apar primele rezultate

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană