Universitatea Craiova, remiză cu Universitatea Cluj (2-2) în Superligă

Universitatea Craiova a terminat confruntarea cu Universitatea Cluj la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal, scrie Agerpres.

Universitatea Craiova. Foto: Arhiva Adevărul

Universitatea Craiova a condus cu 2-0 până la pauză, prin înscrise de Lyes Houri (9 penalty), primul după fault comis de Bogdan Vătăjelu la Jovan Markovic, iar al doilea după faultul lui Roger la Ștean Bairam.

Clujenii au revenit în forță după pauză și au redus diferența după doar 18 secunde, prin Valentin Gheorghe (46), introdus la pauză. Egalarea a fost reușită de Dan Nistor, fost jucător al Universității Cluj.

Craiovenii au avut ocazii foarte bune, prin Markovic (11), Bancu (68) şi Gjoko Zajkov (90+4), iar clujenii au ratat ocazii bune prin Valentin Valentin Gheorghe (48, 61), Daniel Popa (48).

Universitatea Craiova rămâne are doar o victorie în ultimele şapte etape (trei egaluri, trei eşecuri), iar în ultimele patru meciuri de acasă a obţinut doar două puncte.

Clujenii au un singur punct în ultimele trei etape şi o singură victorie în ultimele şase runde (un egal, patru eşecuri).

În tur, scorul a fost dintre cele două a fost egal, 1-1.

Universitatea Craiova - FC Universitatea Cluj 2-2 (2-0), Stadion „Ion Oblemenco” – Craiova

Au marcat: Lyes Houri (9 - penalty), Mihai Căpăţînă (45 - penalty), respectiv Valentin Gheorghe (46), Dan Nistor (64 - penalty).

Arbitru: Radu Petrescu;

arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu, Radu Adrian

Ghinguleac;

al patrulea oficial: Andrei Antonie (toţi din Bucureşti)

Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare);

arbitru asistent video: Vodă Alexandru (Alba Iulia - Alba)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) – LPF

4 VIDEO Președintele Iranului, Ebrahim Raisi, a murit / „Niciun semn de viață” la locul accidentului, spune televiziunea de stat iraniană

5 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?