UPDATE EURO 2016: Croația - Turcia 1-0

Naționala de fotbal a Croației a învins-o pe cea a Turciei cu scorul de 1-0 (1-0) în meciul care a avut loc duminică pe Parc des Princes din Paris, în Grupa D a EURO 2016.

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Unicul gol a fost semnat în minutul 41 de Luka Modric, mijlocașul lui Real Madrid, după o execuție foarte spectaculoasă.

Prima repriză a fost una închisă, cu puține faze mai interesante. Croația a fost destul de periculoasă în minutul 2 și s-a mai apropiat de câteva ori de poarta adversă, iar Turcia a avut o situație clară de gol în minutul 29, la lovitura de cap a lui Ozan Tufan.

Luka Modric a deschis scorul în minutul 41, cu un voleu de excepție din afara careului, după o minge respinsă de un fundaș turc. Portarul Volkan Babacan a avut partea sa de vină la golul reușit de mijlocașul croat.

În repriza a doua, Croația a fost mult mai periculoasă, în fața unui adversar care a dezamăgit, iar scorul final este blând în raport cu desfășurarea partidei.

Veteranul Darijo Srna a fost aproape să majoreze diferența în minutul 52, dar șutul său din lovitură liberă a lovit bara. Același Srna a fost la un pas de gol după două minute. Marcelo Brozovic a avut o serie de ocazii mari (61, 67, 79), la fel ca Ivan Perisic (72, bară; 82, situație de singur cu portarul).

Dominată tactic și lipsită de sclipiri, incomodată de un adversar care a știut să tragă de timp, Turcia a fost periculoasă în al treilea minut de prelungire, dar Hakan Balta a fost blocat.

Selecționerul Turciei, Fatih Terim, a efectuat toate cele trei schimbări permise înainte de minutul 70. Unul dintre cei înlocuiți a fost vedeta Arda Turan, cu o evoluție modestă, venită după un sezon nereușit la FC Barcelona.

Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale EURO 2008, când Turcia s-a calificat în semifinale după lovituri de departajare, în urma unui meci dramatic.

Croația a eliminat Turcia într-unul din barajele pentru EURO 2012, cu scorul general de 3-0.

În celălalt meci din Grupa D a EURO 2016, Spania, deținătoarea titlului, va întâlni luni Cehia.

Croația — Turcia 1-0 (1-0)
A marcat: Luka Modric (41)
Paris, Parc des Princes
EURO 2016 — Grupa D

Croația: 23. Danijel Subasic — 11. Darijo Srna (căpitan), 5. Vedran Corluka, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic — 10. Luka Modric, 19. Milan Badelj — 14. Marcelo Brozovic, 7. Ivan Rakitic (13. Gordon Schildenfeld, 89), 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 87) — 17. Mario Mandzukic (20. Marko Pjaca, 90+3). Selecționer: Ante Cacic.
Rezerve neutilizate: 1. Ivan Vargic, 12. Lovre Kalinic — 2. Sime Vrsaljko, 6. Tin Jedvaj, 8. Mateo Kovacic, 15. Marko Rog, 16. Nikola Kalinic, 18. Ante Coric.

Turcia: 1. Volkan Babacan — 7. Gokhan Gonul, 15. Mehmet Topal, 3. Hakan Balta, 18. Caner Erkin — 16. Ozan Tufan, 8. Selcuk Inan, 14. Oguzhan Ozyakup (20. Volkan Șen, 46) — 6. Hakan Calhanoglu, 10. Arda Turan (căpitan; 17. Burak Yilmaz, 65) — 9. Cenk Tosun (21. Emre Mor, 69). Selecționer: Fatih Terim.
Rezerve neutilizate: 12. Onur Kivrak, 23. Harun Tekin — 2. Semih Kaya, 4. Ahmet Calik, 5. Nuri Șahin, 11. Olcay Șahan, 13. Ismail Koybași, 19. Yunus Malli, 22. Șener Ozbayrakli.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; arbitri asistenți adiționali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toți din Suedia); arbitru de rezervă: William Collum (Scoția)
Delegat UEFA: Steen Dahrup (Danemarca)
Cartonașe galbene: Cenk Tosun (31), Hakan Balta (48), Strinic (80), Volkan Șen (90+1)

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editori online: Gabriela Badea, Adrian Dădârlat)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale