UPDATE EURO 2016: Franța - Elveția 0-0

Naționalele de fotbal ale Franței și Elveției au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul care s-a jucat duminică pe stadionul "Pierre Mauroy" din Lille, în Grupa A a EURO 2016.

Rezultatul a convenit ambelor echipe. Franța, gazda competiției, deja calificată în optimi de finală înaintea acestui meci, a încheiat grupa pe primul loc, cu 7 puncte, iar Elveția, pe poziția secundă, cu 5 puncte. Naționala Elveției a trecut pentru prima oară de faza grupelor la un Campionat European, la a patra sa participare.

În optimi de finală, Franța va întâlni pe 26 iunie, la Lyon, o echipă clasată pe locul 3 în Grupa C, D sau E.

Elveția va juca pe 25 iunie, la Saint-Etienne, cu formația clasată pe locul 2 în Grupa C.

În Grupa A s-a disputat la aceeași oră, la Lyon, partida România — Albania, pe care "tricolorii" au pierdut-o cu scorul de 1-0. România a încheiat astfel grupa pe ultimul loc, cu un singur punct.

Franța, chiar fără să forțeze, a avut împotriva Elveției o evoluție mai bună decât în precedentele partide (2-1 cu România și 2-0 cu Albania).

Portarul Hugo Lloris a purtat cu această ocazie pentru a 54-a oară banderola de căpitan al naționalei Franței, egalând recordul deținut de actualul selecționer al echipei, Didier Deschamps.

Antrenorul Franței a menajat mai mulți jucători, lăsându-i pe bancă pe Dimitri Payet, N'Golo Kante și Olivier Giroud.

Selecționerul Elveției, Vladimir Petkovic, l-a trimis în atac pe Breel Embolo în locul lui Haris Seferovic, care a dezamăgit în primele meciuri.

Franța a controlat în general prima repriză și și-a creat destule ocazii. Cele mai mari i-au aparținut lui Paul Pogba, ale cărui execuții au lovit de două ori transversala (minutele 12 și 17). Elvețianul Mehmedi, care a marcat împotriva României, a avut un șut bun în minutul 20. În minutul 25, francezul Koscielny a fost periculos la un corner.

În repriza secundă, intensitatea jocului a scăzut, dar fazele notabile nu au lipsit. O primă ocazie notabilă a avut-o Gignac, care l-a pus la încercare pe Sommer, iar în minutul următor Griezmann a fost stopat de Behrami.

În minutul 57, Sommer a avut o intervenție spectaculoasă la un șut al lui Griezmann.

Franța a lovit transversala pentru a treia oară în minutul 75, prin Payet, care, introdus de circa zece minute, a avut o execuție foarte spectaculoasă. Același Payet, jucătorul în formă din echipa lui Deschamps, a șutat aproape de poartă în minutul 80.

Elveția a cerut penalty în ultimul minut de prelungire.

Așa cum era de așteptat, naționala din Țara Cantoanelor a fost avantajată să întâlnească în ultimul meci o echipă a Franței deja calificată.

Trebuie menționat faptul că Elveția nu a câștigat niciun meci oficial împotriva Franței.

Franța — Elveția 0-0
EURO 2016 — Grupa A
Stade "Pierre Mauroy" — Lille

Franța: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra — 18. Moussa Sissoko, 6. Yohan Cabaye, 15. Paul Pogba 20. Kingsley Coman (8. Dimitri Payet, 63), 7. Antoine Griezmann (14. Blaise Matuidi, 77) — 10. Andre-Pierre Gignac. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve neutilizate: 16. Steva Mandanda, 23. Benoit Costil — 2. Christophe Jallet, 5. N'Golo Kante, 9. Olivier Giroud, 11. Anthony Martial, 12. Morgan Schneiderlin, 13. Eliaquim Mangala, 17. Lucas Digne, 22. Samuel Umtiti.

Elveția: 1. Yann Sommer — 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodriguez — 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka — 23. Xherdan Shaqiri (16. Gelson Fernandes, 79), 15. Blerim Dzemaili, 18. Admir Mehmedi (6. Michael Lang, 86) — 7. Breel Embolo (9. Haris Seferovic, 74). Selecționer: Vladimir Petkovic.

Rezerve neutilizate: 12. Marwin Hitz, 21. Roman Burki — 3. Francois Moubandje, 4. Nico Elvedi, 5. Steve von Bergen, 8. Fabian Frei, 14. Denis Zakaria, 17. Shani Tarashaj, 19. Eren Derdiyok.

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenți adiționali: Matej Jug, Slavko Vincic (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Marco Fritz (Germania)

Delegat UEFA: Adonis Procopiou (Cipru)

Cartonașe galbene: Rami (25), Koscielny (83)

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...