UPDATE EURO 2016: Polonia - Irlanda de Nord 1-0

Selecționata Poloniei a învins cu scorul de 1-0 (0-0) reprezentativa Irlandei de Nord, duminică la Nisa, într-o partidă din cadrul Grupei C a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, condusă de o brigadă de arbitri din România, avându-l la centru pe Ovidiu Hațegan.

Polonezii au dominat cu autoritate prima parte a întâlnirii de pe stadionul Allianz Riviera, însă nu au reușit să desfacă "lacătul" apărării nord-irlandeze, în ciuda numeroaselor ocazii pe care le-au avut, cele mai importante fiind cele ale lui Blaszczykowski (min.22), Milik (min.31) și Kapustka (min.39).

Irlanda de Nord, care participă în premieră la un turneu final de campionat continental, după ce a mai luat parte anterior la trei Cupe Mondiale (1958, 1982 și 1986), a aliniat o echipă ultra-defensivă, care nu a fost capabilă să amenințe în niciun moment cu adevărat poarta poloneză pe parcursul primei reprize.

După pauză, naționala Poloniei a intrat pe teren și mai decisă să tranșeze soarta meciului, reușind deschiderea scorului prin Arkadiusz Milik, care l-a învins pe portarul McGovern cu un șut la fierul ierbii, la capătul unei acțiuni a lui Blaszczykowski (min.51). Milik, atacantul lui Ajax Amsterdam, a înscris cu această ocazie al 10-lea gol în 26 de meciuri disputate în tricoul selecționatei țării sale.
De menționat că 8 dintre cele 11 goluri marcate până acum la turneul final (73%) au fost înscrise în repriza secundă.

Polonezii au fost cei care au dominat ostilitățile și după această reușită, chiar dacă nord-irlandezii s-au văzut ceva mai mult în ofensivă, în special după intrarea pe teren a atacantului Conor Washington, în locul fundașului lateral Shane Ferguson (min.66).
Milik a avut ocazia să facă dubla în minutul 82, iar Krychowiak putea la rândul său să dubleze avantajul Poloniei, cinci minute mai târziu, însă șutul său de la mare distanță a trecut pe lângă poartă.

Polonia s-a impus, așadar, fără emoții în fața unei naționale a Irlandei de Nord care a reușit un singur șut pe spațiul porții pe toată durata întâlnirii.

Meciul s-a desfășurat într-o atmosferă plăcută, creată de fanii celor două selecționate, care a contrastat cu spectacolul jalnic oferit de suporterii ruși și englezi cu ocazia partidei disputate sâmbătă la Marsilia.

Tot duminică, de la ora 22,00, în cadrul Grupei C de la EURO 2016 mai este programată partida Germania — Ucraina, la Lille.

Polonia — Irlanda de Nord 1-0 (0-0)
A marcat: Arkadiusz Milik (51)
Nisa, Allianz Riviera
EURO 2016 — Grupa C

Au evoluat echipele:

Polonia: 1. Wojciech Szczesny — 20. Lukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 2. Michal Pazdan, 3. Artur Jedrzejczyk — 16. Jakub Blaszczykowski (11. Kamil Grosicki, min.80), 10. Grzegorz Krychowiak, 5. Krysztof Maczynski (6. Tomasz Jodłowiec, min.78), 21. Bartosz Kapustka (17. Sławomir Peszko, min.88) — 7. Arkadiusz Milik, 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecționer: Adam Nawalka.
Rezerve neutilizate: 12. Artur Boruc, 22. Łukasz Fabiański — 4. Thiago Cionek, 8. Karol Linetty, 13. Mariusz Stępiński, 14. Jakub Wawrzyniak, 18. Bartosz Salamon, 19. Piotr Zieliński, 23.Filip Starzynski.

Irlanda de Nord: 1. Michael McGovern — 2. Conor McLaughlin, 20. Craig Cathcart, 5. Johnny Evans, 4. Gareth McAuley — 17. Paddy McNair (14. Stuart Dallas, min.46), 16. Oliver Norwood, 8. Steven Davis (căpitan), 6. Chris Baird (19. Jamie Ward, min.76), 3. Shane Ferguson (9. Conor Washington, min.66) — 10. Kyle Lafferty. Selecționer: Michael O'Neill.
Rezerve neutilizate: 11. Roy Carroll, 23. Alan Mannus — 7. Niall McGinn, 13. Corry Evans, 15. Luke McCullough, 18. Aaron Hughes, 21. Josh Magennis, 22. Lee Hodson,

Arbitru: Ovidiu Hațegan; arbitri asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe; arbitri asistenți adiționali: Alexandru Tudor, Sebastian Colțescu (toți din România); arbitru de rezervă: Tasos Sidiropoulos (Grecia).
Delegat UEFA: Bjorn Vassallo (Malta).
Cartonașe galbene: Kapustka (65), Cathcart (69), Piszczek (89).

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...