UPDATE Fotbal: Anderlecht a remizat cu Manchester United, în sferturile Europa League

Anderlecht Bruxelles a a terminat la egalitate cu Manchester United, 1-1, joi seara, pe teren propriu, în prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League.

La Anderlecht au jucat ambii români, fără a se remarca în mod deosebit: Nicolae Stanciu a fost titular și a evoluat până în minutul 65, când a fost înlocuit cu Hanni, iar Alex Chipciu a fost introdus în minutul 58 în locul lui Bruno.

United a deschis corul prin armeanul Henrih Mhitarian (37), după ce Lingard avusese o bară (17). Anderlecht a egalat prin Dendoncker (86), la singura minge trimisă pe spațiul porții de vicecampioana Belgiei.

Sigura echipă care a luat o opțiune pentru semifinale este Ajax, victorioasă cu 2-0 la Amsterdam în fața formației germane Schalke 04. Ambele goluri au fost marcate de Davy Klaassen.

Celta Vigo a dispus cu 3-2 de Genk, după ce oaspeții au deschis scorul.

Meciul dintre Olympique Lyon și Beșiktaș Istanbul a început cu o întârziere de 45 de minute, din cauza faptului că spectatorii au pătruns pe teren. OL s-a impus cu 2-1, după ce Beșiktaș a condus timp de 70 de minute.

Rezultate:
Ajax Amsterdam — Schalke 04 Gelsenkirchen 2-0 (1-0)
A marcat: Davy Klaassen 23 — penalty, 52.

Anderlecht Bruxelles — Manchester United 1-1 (0-1)
Au marcat: Leander Dendoncker 86, respectiv Henrih Mhitarian 37.
Celta Vigo — Genk 3-2 (3-1)
Au marcat: Pione Sisto 15, Iago Aspas 18, John Guidetti 38, respectiv Jean-Paul Boetius 10, Thomas Buffel 67.

Olympique Lyon — Beșiktaș 2-1 (0-1)
Au marcat: Corentin Tolisso 83, Jeremy Morel 85, respectiv Ryan Babel 15.

Partidele retur vor avea loc pe 20 aprilie

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”