UPDATE Manchester City, în premieră în semifinalele Ligii Campionilor, după 1-0 cu PSG

Manchester City s-a calificat în premieră în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, pe teren propriu, în urma victoriei cu scorul de 1-0 (0-0) în fața formației Paris Saint-Germain, în manșa secundă a sferturilor.

Belgianul Kevin De Bruyne (76) a marcat golul victoriei și al calificării, după 2-2 în tur, dar ''cetățenii'' au ratat și un penalty, prin Aguero (30). În primul meci, PSG irosise o lovitură de pedeapsă, prin Ibrahimovic.

Golul lui De Bruyne a fost de fapt singurul șut pe poartă expediat de formația engleză.

Oaspeții au avut prima ocazie a partidei, dar Hart a apărat șutul expediat din lovitură liberă de Ibrahimovic (16).
Aguero a fost de două ori periculos în minutul 23, dar acesta nu a nimerit ținta. Argentinianul a fost faultat în careu de Trapp (29), dar a ratat penalty-ul acordat (șut pe lângă).

Până la pauză tot gazdele au fost mai aproape de gol, dar Navas a ratat ținta (40).

La reluare, PSG a atacat cu toate puterile, dar a găsit în față un portar Hart în mare formă: internaționalul englez s-a opuzs la șuturile lui Ibrahimovic (48) și van der Wiel (52).

De Bruyne (76) a dat lovitura, cu un șut cu efect, în urma centrării furnizate de Clichy.

PSG a mai avut o ocazie până la final, însă Hart s-a opus tentativei de lob a lui Cavani (80).

Campioana Franței, care a dominat teritorial partida de la Manchester, părăsește competiția pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile de finală.

Manchester City — Paris Saint-Germain 1-0 (0-0)
A marcat: Kevin De Bruyne (76).
Sergio Aguero (City) a ratat un penalty în min. 30.
Manchester, stadion ''City of Manchester'': 53.039 spectatori
Liga Campionilor — sferturi de finală (retur)
În tur: 2-2

Au evoluat echipele:
Manchester City: Joe Hart (căpitan) — Bacary Sagna, Nicolas Otamendi, Eliaquim Mangala, Gael Clichy — Fernandinho, Fernando — Jesus Navas, Kevin De Bruyne (Yaya Toure, 84), David Silva (Fabian Delph, 87) — Sergio Aguero (Kelechi Iheanacho, 90+3). Antrenor: Manuel Pellegrini.
Rezerve neutilizate: Wilfredo Caballero — Pablo Zabaleta, Aleksandar Kolarov, Wilfried Bony.
PSG: Kevin Trapp — Gregory van der Wiel, Serge Aurier (Javier Pastore, 61), Thiago Silva (căpitan), Maxwell — Adrien Rabiot, Marquinhos, Thiago Motta (Lucas Moura, 44) — Angel Di Maria, Zlatan Ibrahimovic, Edinson Cavani. Antrenor: Laurent Blanc.
Rezerve neutilizate: Salvatore Sirigu — Presnel Kimpembe, Benjamin Stambouli, Lavyin Kurzawa, Hervin Ongenda.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)
Cartonașe galbene: Trapp (29), Pastore (67), Van der Wiel (68), Fernandinho (72).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...

5 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…