UTA, prima echipă din semifinalele Cupei României. Când își află adversara

UTA a învins-o pe FCU Craiova, scor 1-0, și este prima semifinalistă din Cupa României.

Au luptat, pe un gazon tot mai greu odată cu trecerea timpului, iar reușita semnată de Postolachi în minutul 16, după o pasă de geniu a lui Ubbink, a fost suficientă pentru accederea în semifinale, notează GSP.

FCU Craiova a trimis „greii” după pauză, dar Bahassa și Bauza s-au pierdut în nămolul de la Arad. UTA a rezistat și așteaptă să își afle adversara din semifinale, mâine, de la ora 19:00, în duelul Hermannstadt - Universitatea Cluj. Arădeni ajung în penultimul act după o pauză de 57 de ani.

Pe lângă cele 6 titluri de campioană, UTA a câștigat de două ori Cupa României (1948, 1953), jucând alte 2 finale (1950, 1966).

Programul sferturilor de finală din Cupa României

Miercuri, 5 aprilie, ora 19.00: FC Hermannstadt – Universitatea Cluj.

Joi, 6 aprilie, ora 18.00: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Mioveni.

Joi, 6 aprilie, ora 21.00: CFR Cluj – FC Argeș

Meciurile se joacă într-o singură manșă, pe terenul primelor echipe.

Aradul a așteptat 28 de ani un meci în „sferturile” Cupei. Suporterii, peste 5.000, cu cinstit cum se cuvine momentul. Nici elevii lui Laszlo Balint nu au dezamăgit.

Programul sferturilor de finală ale Cupei României 2022-2023

Faza semifinalelor – 26 aprilie 2023:

• Sepsi OSK Sfântu Gheorghe / CS Mioveni vs CFR Cluj / FC Argeș
  • FC Hermannstadt / Universitatea Cluj vs UTA / FC U Craiova 1948

Finala Cupei României Betano ediția 2022/23 e programată pe 24 mai 2023. Deținătoarea trofeului e Sepsi Sf. Gheorghe.

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”