
Victor Negrescu pleacă din funcția de consilier onorific. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial.
Premierul interimar, Cătălin Predoiu, a semnat miercuri eliberarea, la cerere, a lui Victor Negrescu din calitatea de consilier onorific al prim-ministrului.
Europarlamentarul Victor Negrescu a fost numit în 2023 de fostul premier Marcel Ciolacu în această funcţie. El a fost consilier onorific pentru politică externă al lui Ciolacu, potrivit Agerpres .
Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial.
Tot miercuri, a fost publicată în Monitorul Oficial şi decizia privind unele măsuri pentru exercitarea atribuţiilor de preşedinte al Casei Naţionale de Pensii Publice.
Potrivit deciziei, Vasilica-Valentina Robu, secretar general al CNPP, va exercita atribuţiile de preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Casei Naţionale de Pensii Publice şi preşedinte al Consiliului de administraţie, până la numirea conducătorului instituţiei, în condiţiile legii.
Sursa: adevarul.ro