Victorie dificilă pentru CFR Cluj cu UTA (2-1), în Superligă

Campioana CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.

Campioana CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad FOTO Sportpictures

Campioana a deschis scorul după un sfert de oră prin kosovarul Ermal Krasniqi (14), după care Ciprian Deac a ratat golul desprinderii (22), şutul său din penalty trecând pe lângă poartă. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru faultul lui Andrei Chindriş asupra lui Antn Maglica, potrivit Agerpres.

CFR a marcat în finalul primei reprize (45+3), prin Rangelo Janga, dar golul a fost anulat de arbitrajul video pentru un fault în prealabil de Denis Kolinger.

UTA a reuşit egalarea în debutul reprizei secunde, prin tânărul Rareş Pop (47).

Clujenii au marcat golul victoriei prin fundaşul brazilian Yuri Matias (63), lăsat liber în careu.

CFR a rămas în min. 70 în zece oameni după ce Maglica a fost eliminat pentru o intrare dură la Marko Vukcevic. Pe acest fond, arădenii au forţat golul egalării, însă au irosit câteva şanse favorabile.

La UTA a debutat în acest meci portarul ucrainean Danilo Kucer, legitimat săptămâna aceasta.

CFR se află la a treia victorie consecutivă, după două eşecuri la rând.

UTA are trei meciuri consecutive fără victorie, un egal şi două eşecuri.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA