Victorie și record național pentru David Popovici la Campionatele Naționale de Înot în bazin scurt

David Popovici (CS Dinamo București) a câștigat finala C a probei de 100 de metri liber de la Campionatul Național de Înot în bazin scurt, cu 46.62 secunde, record național la această categorie.

David Popovici, imaginea succesului în natație. Foto EPA EFE

Așa cum era de așteptat după ce s-a impus în toate marile competiții la care a participat anul acesta, David Popovici a câștigat și proba de 100 de metri liber de la Campionatele Naționale de Înot în bazin scurt.

Cu timpul de 46,62 secunde, David Popovici a câștigat finala și a stabilit un record național. Locul 2 a fost ocupat de Andrei Andrei Ungur (CSM Brașov), cu 48,42 secunde, iar podiumul a fost completat de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanța), cu 48,62 secunde.

Campionatele Naționale de Înot în bazin scurt au loc până duminică, în bazinul din Otopeni. Concursul este transmis live pe pagina oficială de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”