VIDEO Acțiuni de amploare ale forțelor de ordine. Sunt survolate mai multe zone cu „valori”

VIDEO Acțiuni de amploare ale forțelor de ordine. Sunt survolate mai multe zone cu „valori”

În urma incidentelor violente care au avut loc în ultimele două zile, autoritățile au dispus o serie de acțiuni suplimentare pentru controlarea zonelor considerate cu risc criminogen ridicat. Sunt vizate comunități de persoane care au revenit în țară în ultima perioadă, cunoscute cu preocupări infracționale.

„Urmare a ordinului conducerii MAI, începând cu ora 17.00, la nivel național, vor acționa suplimentar fata de dispozitivul curent, 154 de grupe (constituite din 4-10 membri), efective din cadrul :  Serviciului pentru Intervenții și Actiuni Speciale al Politiei Romane – 4 grupe; Serviciilor pentru Acțiuni Speciale ale fiecărui județ, cu câte 2 grupe; Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei, cu 18 grupe; Direcției Generale de Jandarmi a Municpiului București, cu 12 grupe; celor 8 Grupări Mobile de Jandarmi, cu câte 4 grupe”, se arată în comunicatul transmis de MAi.

De la orele 17.00, în zona municipiului București și județelor Ilfov, Ialomița, Prahova, Argeș, Teleorman, Giurgiu și Călărași, au survolat două două aeronave din cadrul IGAV,  în zonele de interes, sprijinind dispozitivele cu imagini de ansamblu.

Imagini din elicopter, Rahova

Cartier Mimiu din Ploiești, Prahova

Sursa Foto și Video:  G4Media.ro


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce se întâmplă în Germania?

2 Surprinzătoarele declarații ale generalului american Philip Breedlove despre baza Mihail Kogălniceanu!

3 BREAKING Război între doi membri la vârful USR

4 SURSE Ce le-a spus președintele Nicușor Dan apropiaților despre viitorul șef al SIE

5 Ce a descoperit RISE Project despre unul dintre procurorii DIICOT implicați inițial în anchetarea Holzindustrie Schweighofer