VIDEO-Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, urmărit penal pentru corupţie/Avocata lui Cioacă îl apără pe arhiepiscopul iubitor de PSD

Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, urmărit penal de DNA: „Este o reluare a unui dosar”
 Procurorii anticorupție au început urmărirea penală pe numele Arhiepiscopului. Teodosie Snagoveanu, un fan declarat al PSD, lângă liderii căruia a fost văzut în nenumărate rânduri, este apărat de avocata lui Cioacă, Maria Vasii.

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie Sadoveanu, s-a prezentat vineri la sediul DNA pentru a fi audiat într-un dosar mai vechi, informează B1 TV.

La ieșirea din sediul DNA, acesta le-a spus jurnaliștilor că a fost chemat în legătură cu un dosar deschis în 2009.

„Este o reluare a dosarului din 2009, nu este decât o procedură pe baza noii conduceri”, a afirmat el, precizând că nu a înțeles exact în ce calitate a fost chemat la DNA.

„Lucrurile au fost lămurite și încheiate. Este foarte bine când ești acuzat fără să fie motive”, a mai spus Arhiepiscopul.

ÎPS a mai fost audiat, în 2009, într-un dosar de luare de mită şi complicitate la fals intelectual. Arhiepiscopul Tomisului este acuzat că ar fi solicitat bani şi cadouri unui tânăr care încerca să se înscrie ilegal la Facultatea de Teologie din Constanța, unde Teodosie este decan.


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Alegeri Ungaria 2026 / Partidul de opoziție TISZA a înregistrat 55% iar FIDESZ, partidul lui Viktor Orban, 38%

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea