VIDEO Ca-n filme! Germania și-a repatriat aurul printr-o operațiune de amploare

Germania a repatriat 743 de tone de aur ţinute până acum la Paris şi New York. Peste 50.000 de lingouri de câte 12 kilograme fiecare au fost transferate într-una dintre cele mai mari operaţiuni de acest gen din istorie, scrie  Digi24.ro .

Mutarea, demnă de un scenariu de Hollywood, a durat patru ani de zile şi-a venit ca raspuns la o teorie a conspiraţiei. Una care spunea că rezerva de aur pe care Germania o ţine în străinătate nu mai există.

Lingourile au fost ţinute în seifurile altor bănci centrale încă din timpul Războiului Rece, când Germania Federală trăia cu frica unei invazii ruseşti prin Germania de Est.

Totuşi, chiar şi după ce-a repatriat in ultimii ani lingouri în valoare de peste 30 de miliarde de euro, aproape jumătate din aurul ţării este în continuare peste graniţă, în America şi în Marea Britanie.


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor