VIDEO Chestia asta s-a întâmplat la Cluj...

VIDEO Chestia asta s-a întâmplat la Cluj...

Un clip video cu un câine robot scos la plimbare de o familie din Cluj a devenit popular pe rețelele de socializare. La un moment dat, robotul se întâlnește cu un câine adevărat, care este uimit de ce vede.

„Robotul înaintează calm pe trotuar, apoi, într-un gest surprinzător de <<uman>>, se oprește din când în când și își așteaptă familia”, transmite Știri de Cluj .

Câinii roboți de acest fel sunt mașini avansate, concepute pentru a imita aspectul și mișcările câinilor reali. Ei sunt echipați cu senzori, camere și inteligență artificială pentru a naviga în medii, a interacționa cu oamenii și a îndeplini sarcini. Acești roboți servesc adesea în industrii precum securitatea, asistența medicală și divertismentul. Sunt folosiți, de asemenea, pe câmpul de luptă.


populare
astăzi

1 Ce nu s-a spus despre fetiţa salvată din lacul îngheţat. „Adevăratul erou este altcineva"

2 Țara lui Plaha / El este noul președinte al Tribunalului București / E în Tribunal de 3 săptămâni și n-ar fi intrat la nicio ședință de judecată (surse) /

3 VIIDEO „Ieșiți public, doamnă von der Leyen, și spuneți adevărul! Să știe și cetățenii!” / Rares Bogdan, discurs dur în Parlamentul European!

4 Cât a ajuns factura la gaze pentru Iulia Albu în această iarnă: „Oare este o glumă?”

5 BREAKING România, pe ciudata listă neagră a lui Putin cu „dușmanii Rusiei”