VIDEO Cîţu: Vom discuta cu toţi cei care în Parlament vor susţine un guvern şi nu vor o criză politică

VIDEO Cîţu: Vom discuta cu toţi cei care în Parlament vor susţine un guvern şi nu vor o criză politică

Preşedintele PNL, premierul Florin Cîţu, a declarat duminică, referitor la modul în care va reuşi să guverneze în continuare, că va discuta cu toate partidele parlamentare care nu vor o criză politică în România, menţionând că preferă varianta PNL-USR-UDMR şi voturile minorităţilor.



"Vom discuta cu toţi cei care în Parlamentul României vor susţine un guvern şi nu vor o criză politică în România (...). Cu toate partidele. Pe de o parte, avem USR, care negociază cu PSD şi AUR, şi atunci nu ai ce să faci, nu negociem cu nimeni (...). În acest moment, avem o alianţă PSD-AUR-USR în Parlamentul României, care vrea să dea jos Guvernul. Matematic, v-am spus preferinţa mea şi eu zic că varianta care are cele mai multe şanse este cea în care vom continua cu o guvernare PNL-USR-UDMR şi voturile minorităţilor. Asta este ce vreau eu, pentru asta mă voi lupta, asta voi negocia în Parlamentul României. Atât timp cât USR îşi menţine opinia că vrea să dea jos Guvernul, alături de AUR şi de PSD, e complicat să discutăm cu ei. După ce decid dacă mai vor să stea cu PSD şi AUR, atunci discutăm cu ei", a precizat Cîţu. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

4 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma

5 Mircea Coșea / Guvernul Bolojan a transformat criza bugetară în criză economică. Vom intra în colaps