VIDEO Handbal feminin: CSM Bucureşti, învinsă de Ferencvaros în Liga Campionilor

CSM Bucureşti a fost învinsă de FTC-Rail Cargo Hungaria cu scorul de 31-27 (14-16), sâmbătă seara, la Erd, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

''Tigroaicele'' au cedat în ultimele zece minute ale partidei, iar Ferencvaros a făcut diferenţa pe fondul acestei căderi, cu ratări şi greşeli din partea echipei bucureştene.

FTC a început mai bine şi a condus cu 3-1, 7-3, 9-5, 10-7 şi 11-8, dar CSMB a revenit în meci, a egalat în min. 20, 11-11, iar la pauză avea un avantaj de două goluri, 16-14.

CSM Bucureşti a dominat primele 20 de minute ale reprizei secunde, a condus la trei (17-14) şi două goluri (19-17, 21-19), iar ultima oară s-a aflat în avantaj în min. 50, 25-24. De la 26-26, Ferencvaros a marcat cinci goluri consecutive şi şi-a asigurat victoria (31-27).

Pentru CSM au înscris Cristina Neagu 9 goluri, Barbara Lazovic 7, Crina Pintea 4, Carmen Martin Berenguer 3, Siraba Dembele Pavlovic 2, Elizabeth Omoregie 1, Andrea Klikovac 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Emily Bolk 5, Katrin Gitta Klujber 5, Noemi Hafra 5, Nadine Schatzl 3, Aniko Kovacsics 3, Julia Behnke 3, Antje Angela Malestein 4, Greta Marton 2, Anett Kovacs 1.

Meciul a fost arbitrat de ucrainenii Valeri Rojkov şi Anatoli Novikov, iar delegat EHF a fost Peter Eles.

CSMB este la al treilea meci consecutiv fără victorie în competiţie, un egal cu Krim, eşecuri cu Rostov şi Ferencvaros.

În Grupa A, sâmbătă e programat meciul Vipers Kristiansand - Team Esbjerg, iar duminică vor avea loc partidele Metz Handball - Rostov pe Don şi SG BBM Bietigheim - RK Krim Mercator Ljubljana.