VIDEO Premierul nu participă la citirea moţiunii de cenzură: Eu nu girez astfel de abuzuri în Parlament ale celor doi preşedinţi

Prim-ministrul Florin Cîţu a declarat că nu va participa la citirea moţiunii de cenzură, în şedinţa stabilită pentru joi după-amiază, întrucât nu girează "abuzurile" preşedinţilor Camerei Deputaţilor şi Senatului.

"Eu nu girez astfel de acte în Parlamentul României, abuzuri ale celor doi preşedinţi", a declarat Florin Cîţu, joi, la Palatul Victoria.



Birourile permanente reunite au aprobat, joi, ordinea de zi a şedinţei plenului Parlamentului, care include citirea moţiunii de cenzură a USR PLUS şi AUR.

Totodată, s-a decis, la propunerea liderului senatorilor UDMR Lorand Turos, amânarea stabilirii calendarului dezbaterii şi votului asupra moţiunii de cenzură până la decizia CCR în cazul sesizării premierului privind existenţa unui conflict între Parlament şi Guvern. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...