VIDEO Priviți și ascultați. Este premierul Olandei care spune că România și Bulgaria nu intră în Schengen până nu rezolvă problema corupției

Priviți și ascultați. Este premierul Olandei care spune că România și Bulgaria nu intră în Schengen până nu rezolvă problema corupției.

Premierul Olandei, Mark Rutte, a declarat miercuri în Parlamentul European că, pentru a adera la spațiul Schengen, ”România și Bulgaria trebuie să îndeplinească anumite condiții definite în MCV, iar corupția e una dintre cele mai importante”.

”Salut faptul că România și Bulgaria au această aspirație de a adera întru totul la acquisul Schengen și într-adevar au făcut eforturi mari… Dar o înțelegere e o înțelegere și nu putem accepta țări în Schengen dacă nu îndeplinesc toate criteriile de aderare”, a mai spus Rutte în declarația sa la Parlamentul European, conform  G4Media.ro .

Declarația lui Mark Rutte, de la min. 2.44:

Reamintim că Olanda se opune aderării României la Schengen încă din 2011.


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

4 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană

5 „Rușii, acasă / ”, strigătul care zguduie Ungaria. 100.000 de oameni, în stradă la Budapesta, împotriva lui Viktor Orban, înaintea alegerilor