VIDEO Un al treilea muncitor din Sri Lanka a ajuns în România și va lucra la Ditrău

Un al treilea muncitor din Sri Lanka, Dayan, a ajuns luni în România și va merge să lucreze la brutăria din Ditrău, a anunțat firma de recrutare care i-a adus în România și pe ceilalți doi brutari.

 În ultimele săptămâni, localnicii din Ditrău, Harghita, au protestat față de angajarea a doi muncitori din Sri Lanka, Piumal și Amahinda, la brutăria din localitate, una dintre cele mai mari din zonă. 

Mai întâi, localnicii au susținut că străinii vor să le impună cultura lor și că ei nu vor să cumpere „pâine frământată de mâinile lor”, apoi, după ce Poliția a deschis un dosar penal pentru discriminare și incitare la ură, s-au rezumat să acuze patronii brutăriei de condițiile proaste de muncă la fabrică.  

Presa maghiară a prezentat scandalul rasist de la Ditrău exclusiv un conflict de muncă între patronii brutăriei și localnici. SURSA:  Newsweek România


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”