VIDEO UPDATE Fotbal: Villarreal a câştigat trofeul Europa League la loviturile de departajare, 11-10 cu Manchester United

Villarreal a cucerit trofeul Europa League la fotbal după ce a învins-o pe Manchester United, la loviturile de departajare, cu 11-10, miercuri seara, în finala de la Gdansk (Polonia), în care scorul a fost egal, 1-1, după cele 90 de minute regulamentare şi după prelungiri.

Outsidera Villarreal, la prima sa finală europeană, a reuşit să producă surpriza sub bagheta specialistului Unai Emery, cel care care câştigase deja trei trofee consecutive cu Sevilla în Europa League (204, 2015, 2016), iar în 2019 a condus-o pe Arsenal până în finală.

''Submarinul galben'' s-a impus la loviturile de departajare, diferenţa fiind făcută de portarul argentinian Geronimo Rulli, care a transformat penalty-ul său şi apoi a apărat şutul omologului David de Gea.

Ibericii au fost care au deschis scorul, prin Gerard Moreno (29), iar United, campioana din 2017, a egalat prin Edinson Cavani (55).

Spectacolul a aşteptat însă până la loviturile de departajare, cele 120 de minute de joc fiind destul de puţin atractiv. United a dominat jocul în prima repriză, iar controlul jocului s-a accentuat în partea secundă, pentru ca în prelungiri Villarreal să fie echipa mai activă.

Prima oportunitate mai acătării a fost şutul-centrare expediat de Shaw (20), care s-a dus prin faţa porţii.

În min. 29, Villarreal, echipă în lotul lărgit al căreia se află şi românul Andrei Raţiu, a deschis scorul în urma unei faze fixe: Parejo a centrat în faţa porţii, iar Gerard Moreno a trimis mingea în plasă. Moreno a marcat al 82-lea său gol pentru Villarreal, egalându-l pe Giuseppe Rossi, cel care deţinea recordul de goluri.

Pericol la poarta spaniolilor a fost şi în finalul primei reprize, când centrarea în forţă trimisă de Greenwood l-a lovit pe Albiol, dar a ajuns în braţele lui Rulli (45+1).

În debutul reprizei secunde, centrarea lui Parejo din lovitură liberă (48) a creat panică în careul lui United, dar Bacca sau Gerard Moreno nu au reuşit să trimită spre poartă.

Dominarea ''diavolilor roşii'' s-a accentuat, iar Pau Torres a blocat şutul din întoarcere al lui McTominay (54). United a egalat, însă, cu şansă, după ce şutul aceluiaşi McTominay a fost blocat, iar mingea a ajuns la Cavani, care a trimis-o în poartă (55). Uruguayanul a ajuns la 10 goluri marcate în ultimele 11 partide ale echipei antrenate de Solskjaer.

Torres a blocat în min. 71 mingea trimisă cu capul de Cavani, la centrarea lui Shaw.

Alcacer a avut şi el o situaţie notabilă (100), dar a şutat peste poartă din careul lui United.

La loviturile de departajare, Villarreal a fost perfectă, transformând tot, prin Gerard Moreno, Daniel Raba, Paco Alcacer, Alberto Moreno, Daniel Parejo, Moi Gomez, Raul Albiol, Francis Coquelin, Mario Gaspar, Pau Torres şi Geronimo Rulli.

United a marcat 10 din cele 11 şuturi, prin Juan Mata, Alex Telles, Bruno Fernandes, Marcus Rashford, Edinson Cavani, Fred, Daniel James, Luke Shaw, Axel Tuanzebe, Victor Lindeloef, iar David de Gea a ratat.

A fost pentru a patra oară în istorie finalelor într-o singură manşă când câştigătoarea competiţiei a fost decisă la loviturile de departajare, după ce Galatasaray a învins-o pe Arsenal în 2000, iar Sevilla pe Espanyol în 2007 şi pe Benfica în 2014.

Prin acest succes, Villarreal şi-a asigurat prezenţa în ediţia viitoare a Ligii Campionilor, deşi a încheiat pe locul 7 în campionat.

Villarreal - Manchester United 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri; 11-10, la loviturile de departajare
Au marcat: Gerard Moreno (29), respectiv Edinson Cavani (55).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Gerard Moreno 1-0 (gol), Juan Mata 1-1 (gol), Daniel Raba 2-1 (gol), Alex Telles 2-2 (gol), Paco Alcacer 3-2 (gol), Bruno Fernandes 3-3 (gol), Alberto Moreno 4-3 (gol), Marcus Rashford 4-4 (gol), Daniel Parejo 5-4 (gol), Edinson Cavani 5-5 (gol), Moi Gomez 6-5 (gol), Fred 6-6 (gol), Raul Albiol 7-6 (gol), Daniel James 7-7 (gol), Francis Coquelin 8-7 (gol), Luke Shaw 8-8 (gol), Mario Gaspar 9-8 (gol), Axel Tuanzebe 9-9 (gol), Pau Torres 10-9 (gol), Victor Lindeloef 10-10 (gol), Geronimo Rulli 11-10 (gol), David de Gea 11-10 (ratare - a apărat Geronimo Rulli).
Gdansk, Gdansk Stadium
Europa League - finala

Villarreal: 13. Geronimo Rulli - 8. Juan Foyth (2. Mario Gaspar, 88), 3. Raul Albiol (căpitan), 4. Pau Torres, 24. Alfonso Pedraza (18. Alberto Moreno, 88) - 5. Daniel Parejo, 25. Etienne Capoue (12. Daniel Raba, 120+3), 14. Manu Trigueros (23. Moi Gomez, 77) - 7. Gerard Moreno, 9. Carlos Bacca (19. Francis Coquelin, 60), 30. Yeremi Pino (17. Paco Alcacer, 77). Antrenor: Unai Emery.
Rezerve neutilizate: 1. Sergio Asenjo - 6. Ramiro Funes Mori, 15. Pervis Estupinan, 20. Ruben Pena, 21. Jaume Costa, 34. Fernando Nino.
Manchester United: 1. David de Gea - 29. Aaron Wan-Bissaka (8. Juan Mata, 120+3), 2. Victor Lindeloef, 3. Eric Bailly (38. Axel Tuanzebe, 116), 23. Luke Shaw - 6. Paul Pogba (21. Daniel James, 116), 39. Scott McTominay (27. Alex Telles, 90+3) - 11. Mason Greenwood (17. Fred, 100), 18. Bruno Fernandes (căpitan), 10. Marcus Rashford - 7. Edinson Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.
Rezerve neutilizate: 13. Lee Grant, 26. Dean Henderson - 5. Harry Maguire, 19. Amad Diallo, 31. Nemanja Matic, 33. Brandon Williams, 34. Donny van de Beek.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Slavko Vincic (Slovenia)
Arbitru video: Francois Letexier (Franţa); arbitri asistenţi video: Jerome Brisard, Benjamin Pages (ambii din Franţa), Pol van Boekel (Olanda)
Delegat UEFA: Nebojsa Ivkovic (Serbia), observator UEFA pentru arbitri: Hugh Dallas (Scoţia)
Cartonaşe galbene: Capoue (54), Bailly (82), Foyth (84), Cavani (113).

* 26.05.2021 ORA 23:54 UPDATE Fotbal - Finala Europa League: Villarreal - Manchester United 1-1, după 90 de minute; urmează prelungiri

Villarreal şi Manchester United sunt la egalitate, 1-1 (1-1), după cele 90 de minute regulamentare ale finalei Europa League la fotbal, care are loc miercuri seara, la Gdansk (Polonia).

Vor urma două reprize de prelungiri a 15 minute fiecare.

Gerard Moreno a deschis scorul în min. 29, în urma unei lovituri libere executate de Dani Parejo. United a egalat prin Edinson Cavani, după un şut blocat al lui Marcus Rashford.

* 26.05.2021 ORA 22:49 Fotbal - Finala Europa League: Villarreal - Manchester United 1-0, la pauză

Villarreal o conduce pe Manchester United cu scorul de 1-0, la pauza finalei Europa League la fotbal, care are loc miercuri seara, la Gdansk (Polonia).

Gerard Moreno a deschis scorul în min. 29, în urma unei lovituri libere executate de Dani Parejo.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)