VIDEO/Dezamăgiți de politicieni și corupție, locuitorii unui oraș din Siberia vor să aleagă primar o pisică

VIDEO/Dezamăgiți de politicieni și corupție, locuitorii unui oraș din Siberia vor să aleagă primar o pisică

Locuitorii unui oras din Siberia sunt atat de dezamagiti de politicieni, incat au ajuns sa isi puna sperantele pentru functia de primar al orasului intr-o pisica. Dezamagiti de coruptia si nepotismul din administratia locala, locuitorii indepartatului oras Barnaul din Siberia tanjesc dupa o altfel de reprezentare politica, noteaza The Guardian. 

Pisica Barsik a devenit un mic star local, ea devansandu-si rivalii "umani" intr-un sondaj de opinie neoficial realizat de o pagina de pe o retea de socializare, foarte populara in regiune.

Resentimentele localnicilor pentru scandalurile de coruptie si apatia politicienilor locali a facut ca felina in varsta de 18 luni, din rasa Scottish Fold, sa isi adjudece 91% dintre cele 5.400 de "intentii de vot" exprimate.

Sondajul, lansat la inceputul acestei luni pe pagina Altai Online de pe reteaua de socializare ruseasca Vk, a starnit o vie dezbatere in orasul cu 700 de mii de locuitori situat la 3.600 de kilometri est de Moscova.

Barnaul, oras situat in apropiere de Muntii Altai, a fost lovit de o serie de scandaluri de coruptie la nivel inalt.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?