Viktor Orban: Decizia SUA de a se retrage din acordul de la Paris, "șocantă"

Prim-ministrul ungar Viktor Orban s-a declarat "șocat" de decizia Statelor Unite de a se retrage din acordul de la Paris privind clima, informează vineri MTI.

Într-un interviu acordat vineri dimineață postului public Radio Kossuth, Orban a remarcat "consensul ungar" conform căruia "schimbarea climatică este o realitate, este o amenințare și este de natură globală, ceea ce presupune acțiuni la nivel global".

"Decizia președintelui SUA vine în contradicție cu toate aceste lucruri", a comentat Orban, adăugând că a înțelege ramificațiile demersului lui Donald Trump va presupune o reflecție mult mai profundă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O informație interesantă