Vrancea: Zece persoane au fost reţinute pentru 24 de ore într-un dosar de camătă, şantaj şi proxenetism

Vrancea: Zece persoane au fost reţinute pentru 24 de ore într-un dosar de camătă, şantaj şi proxenetism

Zece persoane, audiate în cursul zilei de marţi, au fost reţinute pentru 24 de ore, fiind cercetate pentru infracţiuni de camătă, şantaj şi prostituţie, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.

"Faţă de 10 persoane aduse ieri la sediul IPJ Vrancea pentru audieri a fost luată măsura reţinerii pentru 24 de ore, acestea fiind cercetate sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de camătă, şantaj şi proxenetism", a precizat Poliţia.

Poliţiştii vrânceni au efectuat marţi şapte percheziţii domiciliare la persoane bănuite că ar fi desfăşurat activităţi de camătă, şantaj şi proxenetism, în urma cărora zece persoane au fost aduse la sediul IPJ Vrancea, pentru audieri.

Potrivit IPJ, tot marţi, în acelaşi dosar, doi bărbaţi din judeţul Vrancea au fost depistaţi în flagrant, în Focşani, în timp ce primeau bani daţi cu camătă de la o persoană pe care aceştia o împrumutaseră anterior.

Cercetările continuă în vederea documentării întregii activităţi infracţionale şi luării măsurilor legale. AGERPRES / (AS - autor: Dana Lepădatu, editor: Nona Jalbă, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Un articol care dă fiori... / Ceva aproape inexplicabil se întâmplă în SUA...

2 Augustin Lazăr / A fost indicat public un mic grup, obedient, din justiţie, cu legături în mediul politic, cunoscut în media ca „CSM-ul nevestelor”

3 Sexul în avion, doar un mit? / Și un lucru pe care îl fac pasagerii, iar stewardeselor le place în secret

4 BREAKING Noi politicieni și bugetari cu proprietăți peste hotare! Mulți medici și profesori universitari, o proaspătă angajată din Ministerul Economie…

5 Cine se află în spatele politicii externe anti-europene a lui Trump?