Migrație: 50 de autobuze au plecat din capitala sârbă spre Ungaria

Cincizeci de autobuze transportând aproximativ 2.500 de persoane, în principal refugiați care au fugit de conflictele din Orientul Mijlociu, au plecat de la Belgrad joi și se îndreaptă spre nordul țării la granița cu Ungaria, potrivit unei autogări din capitala sârbă, informează AFP.

"Cincizeci de autobuze au părăsit sau vor pleca din Belgrad spre Subotica și Kanjiza (nordul Serbiei) astăzi. Aproximativ 10-15% dintre pasageri sunt cetățeni sârbi, restul sunt imigranți", a declarat pentru France Presse un responsabil de la autogară sub acoperirea anonimatului.

Prima plecare a fost înregistrată joi la 1.50 GMT și ultima este programată la 18.30 GMT, a indicat acest responsabil.

Serbia și Macedonia se află pe ruta zecilor de mii de imigranți care vor să ajungă în Uniunea Europeană (UE).

Miercuri, Ungaria, o țară membră a UE, a înregistrat un nou record, cu 3.241 de sosiri de imigranți, potrivit cifrelor anunțate joi de poliție. Printre acești refugiați majoritatea sunt originari din Siria, Afganistan și Pakistan. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor