O dronă a survolat coloana oficială a președintelui Obama în Hawaii

O mică dronă de agrement a trecut în apropiere de coloana oficială a președintelui SUA Barack Obama în Hawaii, determinând serviciul de protecție să intervină, au anunțat responsabili ai Secret Service, relatează AFP.

Incidentul — care nu s-a soldat cu nici o arestare sau inculpare — a avut loc luni, în timp ce președintele SUA revenea de la o partidă de golf, menționează NBC News. 'Persoana nu știa că convoiul prezidențial trecuse prin această zonă și a cooperat imediat cu forțele de ordine pentru a înceta zborul dronei', a declarat purtătorul de cuvânt Nicole Mainor.

Barack Obama, soția sa Michelle și fiicele lor Malia și Sasha și-au petrecut vacanța într-o vilă închiriată la malul oceanului, în Kailua, în apropiere de capitala Honolulu. Ministerul american al Transporturilor a anunțat recent că dronele trebuie înregistrate până la 19 februarie pentru a pune capăt zborurilor neidentificate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

4 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

5 Cine este Sorin Cîrstea, generalul numit de Nicușor Dan consilier de stat și secretar al CSAT