Opt români, reţinuţi la Florenţa, după o altercaţie între grupuri de romi înarmaţi cu lanţuri

Două grupuri de români de etnie romă s-au bătut, joi după-amiază, cu lanţuri şi curele, în centrul oraşului italian Florenţa, două persoane fiind rănite, iar alte opt reţinute, relatează presa locală.

Potrivit site-ului FirenzeToday.it , romi înarmaţi cu lanţuri şi curele s-au bătut, în jurul orei 17.00 (18.00, ora României), în zona Puccini din Florenţa, stârnind panică în rândul a sute de italieni.

La intervenţia forţelor de ordine, romii au atacat un vehicul al carabinierilor.

Opt cetăţeni români suspectaţi de implicare în altercaţie au fost reţinuţi, iar două persoane rănite în violenţe au fost transportate la spital.

O altercaţie similară a avut loc miercuri seară într-un bar situat în apropiere.

 


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 „Îmi e milă de ei” / Vedeta PRO TV Corina Caragea a publicat capturi cu câteva dintre mesajele pe care le primește

3 „Stai ca boul pe coadă” / Dialogul dintre Gabriela Cristea și Ioana Ginghină care a încins spiritele. Replica dură a medicilor

4 VIDEO Circotecă între RTV și Realitatea Plus la protestul minerilor

5 Fost șef MI6 / Iranul „a jucat destul de bine o mână slabă” și are „un avantaj strategic” în fața SUA după ce Trump ar fi pierdut inițiativa