Trei americani au fost răpiți la Bagdad (Al Arabiya TV)

Trei americani au fost răpiți de membri ai unei "miliții" în capitala irakiană Bagdad, a anunțat duminică televiziunea panarabă Al Arabiya citând surse proprii, informează Reuters și DPA. Ambasada SUA la Bagdad a declarat că a fost informată, dar că pentru moment nu poate face niciun alt comentariu.

Potrivit canalului de știri cu sediul în Dubai, cei trei americani au fost răpiți în zona al-Dura din sudul Bagdadului.

Departamentul de Stat a declarat pentru Al Arabiya că eliberarea celor trei americani este o prioritate de vârf.

Al Arabiya a citat Departamentul de Stat afirmând că lucrează cu guvernul irakian pentru eliberarea lor.

Nu a existat niciun comentariu oficial la Bagdad, notează DPA.

Statele Unite conduc o campanie aeriană internațională în Irak contra Statului Islamic, care controlează o mare parte a țării.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”