Capsula Dragon a companiei SpaceX a amerizat în Oceanul Pacific

Capsula fără echipaj Dragon a companiei americane SpaceX, lansată în luna ianuarie spre Stația spațială internațională (ISS), a revenit pe Pământ marți, amerizând în Oceanul Pacific, a anunțat societatea californiană pe Twitter.

Dragon s-a desprins de avanpostul orbital la 19h10 GMT, iar ultima parte a amerizării i-a fost frânată de trei parașute imense, transmite AFP. Capsula a adus diferite echipamente, deșeuri de pe ISS și eșantioane din experiențele științifice desfășurate în micro-gravitație. Dragon a mai avut la bord doi scafandri spațiali, care au înregistrat diferite disfuncții și pe care NASA îi va preda companiei United Technologies pentru a fi inspectați și a fi din nou folosiți de astronauții de pe ISS.

Dragon s-a conectat la avanpostul orbital pe 12 ianuarie, făcând aprovizionarea cu 2,2 tone de material. A fost a cincea misiune de aprovizionare a ISS efectuată de SpaceX pentru NASA, dintre cele 12 prevăzute în cadrul unui contract de 1,6 miliarde de dolari.


populare
astăzi

1 VIDEO Voi realizați că ăsta încearcă să blocheze iar România?

2 Cum l-au depistat și omorât SUA și Israel pe ayatollahul Khamenei

3 O imagine care dă fiori...

4 Foarte interesante amănunte... / Schimbare importantă de strategie a Iranului în războiul cu SUA și Israel

5 VIDEO Imagini care dau fiori... / Priviți ce ține Iranul sub munți!