Programul teatrelor bucureştene în perioada 12 - 18 ianuarie 2015

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Media - luni, 12 ianuarie, ora 19.30 - "Plicul", de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; duminică, 18 ianuarie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii

Sala Pictura: marţi, 13 ianuarie, ora 20.00 - "Două loturi", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 - "Două loturi", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 - "Micul Infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Studio: miercuri, 14 ianuarie, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; vineri, 16 ianuarie, ora 20.00 - "D-ale noastre", de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.30 - "Sinucigaşul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Atelier: miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 15 ianuarie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarla; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

The Painting Ha... : joi, 15 ianuarie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; vineri, 16 ianuarie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 18 ianuarie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

Sala Mică: vineri, 16 ianuarie, ora 20.00 - "Ziua în care nu se cumpără nimic", de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru; duminică, 18 ianuarie, ora 20.00 - "Dragoste, în patru tablouri", de Lukas Barfuss, regia Elena Morar.

Teatrul Odeon: Sala Majestic - miercuri, 14 ianuarie, ora 19.00 - "Pyramus & Thisbe 4 You", după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Titanic Vals", de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva", de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Când Isadora dansa", de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 18 ianaurie, ora 11.00 - "Fluturi şi oameni”, regia Silviu Oltean; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio: vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 - "Poveste despre tatăl meu", de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.30 - "Viza de clown", de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra: Sala Liviu Ciulei - marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 - "Teibale şi demonul ei", de Isaac Bashevis Sinver şi Eve Friedman, regia Szabo K Istvan; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 20.00 - "Arlechino moare?", de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "La Grande Magia", de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka;

Sala Toma Caragiu: marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 18 ianuarie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian.

Teatrul Nottara: Sala George Constantin - miercuri, 14 ianuarie, ora 19.30 - "Vestul singuratic", regia Cristi Juncu; joi, 15 ianuarie, ora 19.30 - "Vestul singuratic", regia Cristi Juncu; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 - "Panică", de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.30 - "Metoda (Metoda Gronholm)", de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 - "Funcţionarul destinului", de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu;

Sala Horia Lovinescu: vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Soţul păcălit", de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Mobilă şi durere", de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Titanic Vals", de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Mic: joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Cum iubeşte cealaltă jumătate", de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Pensiune completă", de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Mutter Courage”, în româneşte de Victor Scoradeţ, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Foarte Mic: miercuri, 14 ianuarie, ora 19.00 - "39 de trepte", adaptare de Patrick Barlow după un roman de John Buchan, regia Gabriela Dumitru; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "39 de trepte”, adaptare de Patrick Barlow după un roman de John Buchan, regia Gabriela Dumitru; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Numele", de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Super fericiţii", un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "O vizită în teatru", de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Spiritul de familie", de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Revizorul", de NV Gogol, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Recontres", regia Dragoş Huluba; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;

Sala Nouă: vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Cea mai puternică", de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Cum am învăţat să conduc", de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Evreiesc de Stat: (se joacă la Teatrul de Artă) - vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Janka", de Oscar Speace, regia Toma Enache; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Mic şi al dracu", după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten.

Teatrul Metropolis: luni, 12 ianuarie, ora 19.00 - "Spitalul comunal", de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 11.00 - "Tarelkin", de AV Suhovo-Kobâlin, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 16.00 - "Tarelkin", de AV Suhovo-Kobâlin, regia Gelu Colceag; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Tartuffe", sau "Impostorul", de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză.

Godot Cafe-Teatru: luni, 12 ianuarie, ora 20.00 - "Hell", de Lolita Pille, regia Chris Simion; miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 - "Dragoste şi căpşuni", regia Marius Gîlea; joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Testosteron", de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Bullets over Lipscani", inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; vineri, 16 ianuarie, ora 22.00 - "Aici nu se simte", & "Oase pentru Otto", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 15.00 - "Fă-mi loc!", de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 22.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 18 ianuarie, ora 15.00 - "Masculin/Feminin", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

La Scena: miercuri, 14 ianuarie, ora 20.00 - "Nu, mulţumesc!", regia Victor Scoradeţ; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Comedy.Show", improv-comedy-show.

Unteatru: joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Trei femei înalte", regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Cinci ore cu Mario", regia Mariana Cămărăşan.

În Culise: luni, 12 ianuarie, ora 20.00 - "Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; marţi, 13 ianuarie, ora 20.00 - "Common lives", sau "Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi", de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; miercuri, 15 ianuarie, ora 20.00 - "Trei piese scurte fără sex", regia Cristian Bajora; joi, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Spectatorul condamnat la moarte", regia Cristian Bajora; vineri, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Scrisori către Rita", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Diamante & Narcotice", în cadrul evenimentului "12 days of sins"; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 21.30 - "Iele - o improvizaţie, două", în cadrul evenimentului "12 days of sins"; duminică, 18 ianuarie, ora 15.00 - "Audiţia", în cadrul evenimentului "12 days of sins"; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Clinica sinucigaşilor", în cadrul evenimentului "12 days of sins".

Teatrul Luni: luni, 12 ianuarie, ora 20.00 - "Noaptea ursului", după Ignacio del Moral, regia Magda Catone; marţi, 13 ianuarie, ora 20.00 - "Demon Amour", one man show Teodor Ghiţă.

Teatrul de Artă: joi, 15 ianuarie, ora 20.15 - "Şase din 49", de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 20.15 - "Moartea pentru patrie", de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei.

Teatrul de pe Lipscani: vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Triunghiul femeilor”, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Femeia care şi-a pierdut jartierele", de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine...", adaptare după Sean O’Casey, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Mignon: joi, 15 ianuarie, ora 19.30 - "Amalia respiră adânc", de Alina Nelega, regia Amalia Olaru; vineri, 16 ianuarie, ora 19.30 - "Elevator", de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; duminică, 18 ianuarie, ora 19.30 - "Pelicanul", de August Strindberg, regia Amalia Olaru.

Teatrul Elisabeta: joi, 15 ianuarie, ora 19.00 - "Steaua fără nume", de Mihail Sebastian, regia Dana Rotaru; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 19.00 - "Boeing Boeing", de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; duminică, 18 ianuarie, ora 19.00 - "Oscar şi tanti Roz", după Eric Emmanuel Schmitt, regia Ştefan Ruxandra.

Teatrul Ţăndărică: Lahovari - luni, 12 ianuarie, ora 10.00 - "Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; marţi, 13 ianuarie, ora 10.00 - "Capra cu trei iezi", regia Gabriel Apostol; miercuri, 14 ianuarie, ora 10.00 - "Lampa lui Aladin", regia Cristian Pepino; miercuri, 14 ianuarie, ora 19.00 - "Play Shakespeare”, regia Cristian Pepino; joi, 15 ianuarie, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; vineri, 16 ianuarie, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 10.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 12.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; duminică, 18 ianuarie, ora 10.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer; duminică, 18 ianuarie, ora 12.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer.

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 13 ianuarie, ora 10.00 - "Crăiasa Zăpezii", de Rosamunde Hutt după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 13 ianuarie, ora 17.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel; marţi, 13 ianuarie, ora 19.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel; joi, 15 ianuarie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", regia Peter Kerek; vineri, 16 ianuarie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", regia Peter Kerek; sâmbătă, 17 ianuarie, ora 11.00 - "Crăiasa Zăpezii", de Rosamunde Hutt după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; duminică, 18 ianuarie, ora 11.00 - "Când jucăriile spun pa!", regia Attila Vizauer; duminică, 18 ianuarie, ora 17.00 - "Rotocol", de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Teatrul Excelsior: miercuri, 14 ianuarie, ora 10.00 - "Vărjitorul din Oz", regia Petre Bokor; joi, 15 ianuarie, ora 10.00 - "Frumoasa şi Bestia", după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; vineri, 16 ianuarie, ora 19.00 - "Clasa", regia Mihai Răzuş.

Opera Comică pentru Copii: luni, 12 ianuarie, ora 11.00 - "O noapte furtunoasă", de IL Caragiale, regia Mircea Diaconu; marţi, 13 ianuarie, ora 11.00 - "O noapte furtunoasă", de IL Caragiale, regia Mircea Diaconu.

 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 HARTĂ INTERACTIVĂ Rezultate alegeri prezidențiale 2019 - Turul 1. Vezi cât a obținut fiecare candidat și în ce…

2 ALERTĂ Rareș Bogdan, mesaj în miez de noapte! „Dăncilă să se pregătească pentru un dialog cu procurorii, din c…

3 Pentru cunoscători / Tentativa lui Macron și a serviciilor secrete franceze de a face jocuri murdare în România …

4 Gata, „revoluția anti-clica PSD” a lui Orban s-a terminat! Reforma administrației, promisă „rapid”, se amână „…

5 Primul semnal din USR. Cosette Chichirău, contracandidata lui Barna la alegerile interne: „Nu știu ce va face …

recomandări

Te ia DNA: Huja Gheorghe

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Top 10 piscine din lume