Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Află detalii aici. De acord

Programul teatrelor bucureştene în perioada 6 -12 octombrie

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Studio - miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 9 octombrie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 - "Sinucigaşul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 - "Molto, gran' impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

The Black Box: miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru;

Sala Pictura: miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 9 octombrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 10 octombrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 - "Butoiul cu pulbere", de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, 12 octombrie, ora 19.0 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: vineri, 10 octombrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 - "Neamul românesc. Trecut, prezent şi viitor”, conferinţă susţinută de primarul oraşului Chişinău, Dorin Chirtoacă; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lig Bugnar, regia Lia Bugnar;

The Media Hall: duminică, 12 octombrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic - joi, 9 octombrie, ora 19.00 - "Gaiţele", de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "În container", de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Şaraiman", concept, stand-up comedy Dan Badea; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio: joi, 9 octombrie, ora 19.30 - "Poveste despre tatăl meu", de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.30 - "Eu şi dosarul meu", regia Clemens Bechtel; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 - "Toufar - The Tourture Games", de Ales Brezina, regia Petr Zelenka.

Teatrul Bulandra: Studio Space - luni, 6 octombrie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei: miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 - "Căsătoria", de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 - "Arlechino moare?", de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Căsătoria", de Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Nottara: Sala Horia Lovinescu - sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Don Quijote", adaptare după Miguel de Cervantes, regia Mihai Măniuţiu; duminică, 12 octombrie, ora 18.00 - "Hai iu iu hey you you", spectacol muzical dedicat Mariei Tănase, de Radu Afrim;

Sala George Constantin: miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 - "Mizantropul", de Moliere, regia Alexandru Măzgăreanu; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 - "Rapsodie-n roz", de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, 11 octombrie, ora 21.00 - "Scene din viaţa insectelor", de Karel & Josef Capek, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 12 octombrie, ora 21.00 - "Panică", de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Bani din cer", de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul Fraţi de sânge de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă: duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Urâtul", de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Mic: vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Cum iubeşte cealaltă jumătate", de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Băieţii de aur", de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru.

Teatrul Foarte Mic: miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 - "Numele"; joi, 9 octombrie, ora 19.00 - "Numele"; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "Numele"; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Numele"; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - Platformă de Teatru Educţional - Copiii Răi.

Teatrul Masca: vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "Când dragostea poartă pâslari", de Michele Modesto Casarin, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Parcul", de Mihai Mălaimare, regia Mihai Mălaimare; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Romeo şi Julieta", de William Shakespeare.

Teatrul Metropolis; luni, 6 octombrie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 7 octombrie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 9 octombrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", de William Shakespare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 - "Yom Kippur", de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; joi, 9 octombrie, ora 19.00 - "Blazonul", de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Dinastia Efros", de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Un rege Lear evreu", de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Godot Cafe-Teatru: luni, 6 octombrie, ora 20.00 - "Flori, filme, fete sau băieţi", de Mimi Brănescu; regia Radu Popescu; marţi, 7 octombrie, ora 20.00 - "Dragostea durează trei ani", de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 - "Testosteron", de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "Dragoste şi căpşuni", după David Hare, regia Marius Gîlea; vineri, 10 octombrie, ora 22.00 - "Noi 4", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.

La scena: luni, 6 octombrie, ora 19.30 - "Drum Circle", un spectacol interactiv coordonat de Paul Luculescu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Comedy. Show", spectacol de improvizaţie, comedie şi interactivitate.

Unteatru: marţi, 7 octombrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 - "Trei femei înalte", de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit Dorinţă", de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 - "Cel mai frumos roman din lume", după un text de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

În culise: miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 - "Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi", de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Teatrul Excelsior. marţi, 7 octombrie, ora 10.00 - "Când jucăriile spun pa"; miercuri, 8 octombrie, ora 10.00 - "Mica sirenă", după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 9 octombrie, ora 10.00 - Măria-sa... măgarul!", de Ion Lucian, regia Ion Lucian; vineri, 9 octomb rie, ora 10.00 - "Magia copilăriei"; sâmbătă, 11 octombrie, ora 11.00 - "Când jucăriile spun pa"; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 - "Vrăjitorul din Oz", de Petre Bokor, regia Petre Bokor.

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 11 octombrie, ora 10.00 - "Albă ca Zăpadă", regia Cristian Pepino; sâmbătă, 11 octombrie, ora 12.00 - "Albă ca Zăpadă", regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 10.00 - "Pinocchio", regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 12.00 - "Pinocchio", regia Cristian Pepino.

 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Adevăratul sondaj pentru Dăncilă și PSD! Gâdea și Antena 3, preș la picioarele lui Iohannis după întâlnirea cu…

2 SCANDAL în PSD! Dăncilă a negociat cu frații Ciocan preluarea organizației de la Olt! Stănescu a aflat și a lu…

3 Urmează ultima etapă / ELIMINAREA PĂPUȘARILOR care-au condus România din umbră! Anunțul făcut de un cunoscut ju…

4 „Scheleții” USL! Anchetă DNA, cu sprijinul OLAF, privind comisioane de milioane de euro care au mers și la cam…

5 Marte, pământ românesc! Norica Nicolai susține că ALDE a obținut 15% la alegeri, dar a fost furată: Oamenii îm…

recomandări

Te ia DNA: Marian Pirnea

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

10+ Fotografii nepublicate din arhiva National Geographic